Pravidla vikariátu EVANGNET

PRAVIDLA VIKARIÁTU

OBSAH:

A. Základní ustanovení

B. Náplň vikariátu v místě působení

C. Náplň vikariátu ve společných seminářích

D. Písemná práce a závěr vikariátu

E. Dekret volitelnosti za faráře



A. Základní ustanovení

  1. Vikariát je povinnou přípravou absolventů bohoslovecké fakulty na službu faráře v ČCE (srov. CZ § 11, Řád pro kazatele čl. 10).
  2. Smyslem vikariátu je poskytnout odbornou asistenci v procesu osobnostního zrání budoucího faráře, zajistit mu dostatečný prostor pro osobní orientaci v nové roli, pro experimentální ověření vlastních dovedností a schopností a pro důkladnou reflexi zamýšlené duchovenské práce. Tuto část přípravy na službu faráře nelze zaměnit s pouhým nabýváním praktických vědomostí nebo dokonce s nouzovou výpomocí v konkrétní práci církve. Vikář není pověřen duchovní správou, nýbrž úkoly zacílenými na jeho osobní průpravu k duchovenské službě.
  3. Ze strany církve je smyslem vikariátu poznat uchazeče o duchovenskou službu a prověřit jeho profesní i osobností způsobilost.
  4. Výchova budoucích duchovních je v péči povšechného sboru. Vedení vikářů je svěřeno komisi pro vikariát (dále jen: komisi), jmenované synodní radou.
  5. Vikář je zaměstnancem církve na dobu určitou. Veškeré náklady spojené s vikariátem hradí ústředí církve.
  6. Vikariát trvá 1 rok. Místo konání vikariátu určuje SR na návrh komise. Součástí vikariátu jsou společné semináře, jejichž rozsah a náplň stanoví komise.

B. Náplň vikariátu v místě působení

  1. Po dobu vikariátu spolupracuje vikář s mentorem. Mentorem má být zásadně kazatel zkušený ve všech oblastech sborové práce, schopný teologické reflexe, náležitě osobnostně zralý. Musí být vůči vikáři schopen otevřeného vztahu, v němž se očekává vzájemné obohacování (nikoli jednosměrné formálně autoritativní poučování).
  2. Práce mentora musí být předem jasně projednána se staršovstvem jeho sboru, neboť jde o důležitou mimosborovou práci pro církev.
  3. Komise je povinna organizovat společnou přípravu mentorů, poskytnout jim základní metodické pokyny a prostor pro společnou reflexi zkušeností.
  4. Komise navrhuje časové vytížení vikáře, jež nemá být překročeno.
  5. Průběh vikariátu konzultují mentor i vikář s komisí a podávají o něm komisi zevrubnou zprávu (hodnocení).

C. Náplň vikariátu ve společných seminářích

  1. Součástí vikariátu jsou společná soustředění všech vikářů:
    1. úvodní týden,
    2. dva týdny katechetické,
    3. dva týdny homiletické,
    4. dva týdny pastorační
    K náplni seminářů náleží také otázky právní, správní a hospodářské.
  2. Vedoucí seminářů jsou ustanovováni komisí. Vedoucí podají komisi svá vyjádření o způsobilosti vikářů pro duchovenskou práci v ČCE.

D. Písemná práce a závěr vikariátu

  1. Písemná práce prověřuje, zda je uchazeč schopen ve vymezené lhůtě metodicky zpracovat teologické téma, vytěžit dostupnou literaturu, projevit samostatný kritický názor a srozumitelně vyjádřit jak věcnou stránku problému, tak svůj přístup k jeho řešení. Téma práce se zadává v průběhu vikariátu. Dva týdny před odevzdáním práce je vikář uvolněn z ostatních povinností.
  2. Na základě zpráv mentora, vedoucích jednotlivých seminářů, písemné práce a závěrečného pohovoru předloží Komise pro hodnocení absolventů vikariátu synodní radě vyjádření o způsobilosti vikáře k duchovenské službě. Členy této komise jsou předseda volený synodem, jeden člen synodní rady a tři členové komise pro vikariát. Hodnotí se stupni prospěl - neprospěl.

E. Dekret volitelnosti za faráře

  1. Vikář, který úspěšně absolvoval vikariát, obdrží dekret volitelnosti za faráře a volbou ve sboru se stává farářem ČCE.

Tato Pravidla vikariátu usnesl 28. pokračující synod dne 12. 11. 1994.

Zpět na obsah

Tento řád je ve znění platném po 3. zasedání 31. synodu ČCE.