Téma: Jak vnímají členové ČCE Mikuláše Vymětala?

Od: Anonym: jedna paní--- )
Kdy: 06. 01. 2018 06:25
Předmět: Jak vnímají členové ČCE Mikuláše Vymětala?

Navigace: link | přehled | fórum
…zastánce minorit…?
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 06. 01. 2018 11:00
Předmět: Re: Jak vnímají členové ČCE Mikuláše Vymětala?

každopádně byl do této funkce zvolen synodem, tj. zástupci celé církve, a po létech působení novou volbou potvrzen. že se najdou hlasy proti němu? to se asi našly i mezi synodály. ale většina byla pro něj
Od: Anonym: ab&ac <> ( --- )
Kdy: 06. 01. 2018 13:48
Předmět: Re: Jak vnímají členové ČCE Mikuláše Vymětala?

To ovšem dává o ČCE docela jasný obraz . . . ab&ac
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 06. 01. 2018 17:30
Předmět: Re: Jak vnímají členové ČCE Mikuláše Vymětala?

zřejmě je váš názor jiný. to byste si ovšem musel založit církev svou (a jen pro sebe), kdybyste chtěl, aby zastávala vaše názory…
Od: Anonym: jeden evangelík--- )
Kdy: 06. 01. 2018 17:46
Předmět: Re: Jak vnímají členové ČCE Mikuláše Vymětala?

já neznám nikoho, kdo by Vymětalovy metody schvaloval, u nás na něho každý láteří, tedy pokud ví, kdo to ten Vymětal je, ale může to být tím, že se pohybuji v určité evangelické komunitě - venkov, chudší lidé, probuzenecké prostředí, jinak můžou vnímat Vymětala v komunitě ve velkém městě, v bohatším, intelektuálním a kulturním prostředí.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 06. 01. 2018 18:22
Předmět: Re: Jak vnímají členové ČCE Mikuláše Vymětala?

jsem hrdý na synodní demokracii v naší církvi. jak je ohlídáno, aby mezi synodály nepřevládali kazatelé, jak jsou mezi nimi mnozí lidé z malých sborů, z vesnic, maloměst… a rozhodne prostě většina, a ten, kdo má názor menšinový, se učí přijímat, že je někdy přehlasován
Od: Kazatel ČCE Jiří Tengler <>
Kdy: 06. 01. 2018 21:21
Předmět: Re: Jak vnímají členové ČCE Mikuláše Vymětala?

Je to co dělá bratr Mikuláš hřích, nebo není?
Pokud ne, patří mu za jeho práci dík.
Pokud ano, máte od Krista jasnou radu, co v takovém případě dělat. (Mt 18,15nn) Mluví se v ní o soukromí a věřejné propírání přichází na řadu až na konec. Obávám se, že jste první kroky přeskočili.
Pokud nevíte,zanechte nanicovatého tlachání o osobě a jasně napište o činech, co se vám líbí a co nikoliv.
Od: Kazatel ČCE Filip Keller <>
Kdy: 06. 01. 2018 21:49
Předmět: Re: Jak vnímají členové ČCE Mikuláše Vymětala?

Pozvěte si Mikuláše Vymětala na besedu. Určitě rád přijede, budete-li stát o rozhovor. Třeba vám na mnohé odpoví. Jistě s ním nemusíte ve všem souhlasit. Fakt ale nemá smysl "schvalovat/neschvalovat metody" (co vlastně máte na mysli?) od klávesnice.
Od: Anonym: Velký pes--- )
Kdy: 07. 01. 2018 12:35
Předmět: Re: Jak vnímají členové ČCE Mikuláše Vymětala?

tak pan Mikuláš…..co na to říct…..u mě je to rasista.
Od: Kazatel ČCE Jiří Tengler <>
Kdy: 07. 01. 2018 13:10
Předmět: Re: Jak vnímají členové ČCE Mikuláše Vymětala?

Velký pse,
už jste s Mikulášem mluvil? Nebo se tady na něj utrhujete, aniž byste dbal na Kristova slova z Mt 18?
Od: Anonym: Velký pes--- )
Kdy: 07. 01. 2018 13:31
Předmět: Re: Jak vnímají členové ČCE Mikuláše Vymětala?

nebijte mě biblí..stejně v ni nevěříte..na hoře padl dotaz —jedna paní—- jak vnímají členové CČE Miluláše Vymětala?? Napsal sem odpověd jak ho vnímám já……dění v CČE sleduji a Mikulášovy praktiky odmítám…vyvolává napětí mezi evangeliky,,mezi rómy a čechy,,prosazováním kontroveznich modernistických a rasistických názorů,,(rasizmu naruby)
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 07. 01. 2018 15:07
Předmět: (ne)diskuse

Jiřího Tenglera obviníte, že "stejně v Bibli nevěří". to je sudičství jako prase. o Mikulášovi Vymětalovi napíšete, že má "rasistické názory". protože pěstuje "rasismus naruby". jo, velmi inteligentní odsudek. vy nebudete mít pravdu, ani kdybyste ji měl.
Od: Anonym: Velký pes--- )
Kdy: 07. 01. 2018 15:27
Předmět: Re: (ne)diskuse

moc vám nerozumím….
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 07. 01. 2018 15:50
Předmět: Re: (ne)diskuse

já vaším soudcem být nechci. ale vaše pravda, ve slovech tak ostrá, mi připadá co do smyslu taková omezená a ustrašená. asi ani tady mi ještě nerozumíte, takže: dovedl byste říct, proč máte potřebu vynášet tak příkré odsudky jako ty dva, které jsem zmínil výše? proč jste odsoudil 2 lidi, o kterých toho asi ani moc nevíte?
Od: Anonym: Velký pes--- )
Kdy: 07. 01. 2018 16:21
Předmět: Re: (ne)diskuse

přístup k bibli pana Jiřího jsem už poznal…..Mikuláše sleduju dlouho,,jeho jednání odmítám jako rasistické—- byl jsem dotázán,,jak vnímám Mikuláše,,atk sem odpověděl… jak to já vnímám
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 07. 01. 2018 16:45
Předmět: Re: (ne)diskuse

ok. cosi jste vnímal (jednání MV), ale pak jste to i pojmenoval, vyhodnotil ("jeho jednání je r…ické"). v takovém označovvání se ovšem můžeme mýlit (něco vnímáte jako jablko, je to červeněé, má to stopku a ušeku, ale pak zjistíte, že k jídlu není, že je to jen atrapa). podle čeho soudíte, že jednání MV můžete označit jako r…ické?
Od: Anonym: Hodan Daniel jr.--- )
Kdy: 07. 01. 2018 17:36
Předmět: Zvědavost:

Pane faráři, proč nejste schopen napsat "rasistické"? Vím, že Židé podobně píší God (G.d), aby jeho jméno nevzali "nadarmo", ale proč "rasistické"?
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 07. 01. 2018 17:45
Předmět: Re: Zvědavost:

to slovo samozřejmě schopný napsat jsem. také jsem ho už tady několikrát napsal. ale teď už mi to připadá moc. my se tady už druhý den otíráme o MV, má to chcarakter pomluv, asi by bylo korektnější požádat webmastera o smazání, ale já se tady, možná naivně, sanžím vše kanalizovat tím, že by se vše ukázalo jako špatné použití slov
Od: Anonym: Hodan Daniel jr.--- )
Kdy: 07. 01. 2018 18:07
Předmět: Re: Zvědavost:

Mám-li být upřímný, vy, křesťané, spolu moc komunikovat neumíte. Když se do toho zamíchá bible, tak už je to úplně v pekle a nevíte, čí jste. Kdyby to nebylo k pláči, to sledování křesťanských debat, asi bych se s tou prací docela nasmál. Ale jinak si ten nový rok braši a sestři užijte. Přeji Vám hodně hodně plodných diskusí. :-)
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 07. 01. 2018 18:54
Předmět: Re: Zvědavost:

ale, Danieli… myslíte, že by zase takové dohadování např. mezi sociology nebylo směšné pro ty, kdo sociology nejsou?
Od: Anonym: Hodan Daniel jr.--- )
Kdy: 07. 01. 2018 19:15
Předmět: Re: Zvědavost:

Jak kdy. Ale skoro nikdy o Ježíšovi. Myslím, že jistý vnitřní tlak, na "bránění pravdy, hájení pravdy …" vede spíš k přesvědčení, že už ji máte, tedy na hledání už nedochází.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 07. 01. 2018 20:28
Předmět: Re: Zvědavost:

Danielovi: jen pro příklad, čím jsem se bavil před léty. jak je sociologie taky o hodnotách, o morálce, o "bránění pravdy". a tím tuto diskusi skončím, nebudu ji obracet proti vám, já vám rozumím, že vám naše diskuse může připadat směšná. - a já jsem se tedy bavil na začátku devadesátek, když jeden prominentní český sociolog bránil své dřívější členství v KSČ, ty argumenty!, pak chtěl vypadat liberálně. no a dnes je zase marxistou
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 07. 01. 2018 20:44
Předmět: Re: Zvědavost:

A víte, že se mu nedivím. Ta demokracie, jakou tady předvádí bývalá vládní koalice, dnes Kalouskův "demokratický" blok, demokracie, jakou předvádí naše církev s výše jmenovaným panem Vymětalem na čele, to není demokracie, ale bordel. Nedivím, se, že lidé chtějí pořádek a řád.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 07. 01. 2018 22:01
Předmět: Re: Zvědavost:

A nejhorší jsou trpaslíci
Od: Anonym: Locika--- )
Kdy: 08. 01. 2018 00:25
Předmět: pořádek a řád

 Nedivím, se, že lidé chtějí pořádek a řád.
Leda ve svým virtuálním světě. Lidi chtěj mít hlavně plný žaludek a používaj ho i k myšlení. Lidem zdegenerovalo uplně všechno krom žaludku. Stačí jít po tech slavných Vánocích, svátcích klidu a pokoje kolem popelnic. Největší bordelář je tady ježíšek. Nechte demokracii na pokoji, nejste s to ji ani pochopit, protože není zadarmo. Ten svůj druh demokracie závistivých máte, tak konečně bude čemu se divit.
Od: Anonym: Hodan Daniel jr.--- )
Kdy: 07. 01. 2018 22:02
Předmět: Re: Zvědavost:

Trochu jsem Vás vytočil, takže pletete nesourodé věci. To nebyl můj záměr. Zaujal mě jen projev strachu ze slov, pak jsem si trochu neodpustil rýpnutí.
Vaší postkomunistické realitě moc nerozumím, nahlížím ji jen z vnějšku. Trochu ji chápu na pozadí denzifikace, která probíhala ještě v době, kdy jsem se narodil, ale nikdy to pro mě nebyl akutní problém.
Sociologie však není náboženství, jen čistá věda. Sociologové jsou ješitní, někdy podporují falešné režimy, jindy hájí jen svojí pozici na univerzitách, ale to není obsahem vědy. Sociologie nemá neomylných knih, vědci stanovují hypotézy a teorie, ale sami je bourají, když je třeba. Já doufám, že mí žáci nebudou tupě opakovat, co jsem jim řekl, ale že i rozpoznají mé nedostatky a omyly, aby i můj omyl posloužil posunutí hranice poznání někam dál.
To si spolky, které řídí historická kniha, moc dovolit nemohou. Postupují tudíž výkladem, ale ten někdy nabírá dost bizarních podob. Díky islámskému terorismu se do tohoto výzkumu dost investuje. Dřív si sociologové a politici mysleli, že to s těmi knihami nesouvisí, že jde o frustraci z chudoby a podobně, ale dnešní náboženští fanatici se často rekrutují z privilegovaných vrstev.
Sociologie má i své normativní větve, někdy i futurologické, ale je li o morálce, tak ji nevytváří, jen zkoumá, jak ji společnost vytváří a jak funguje.
Sám víte, že jediné "jasné přikázání bible", tedy hlavně pana Ježíše, je, aby se jeho žáci milovali až za hrob. Tím své žáky A. Comte naštěstí nezavazoval :-). Přesto i tuto víru dva tisíce let úspěšně mění její organizace na nástroj nenávisti, vzájemného podezírání a odporu. Nezlobte se na mě, ale i matematici si umějí mezi sebou v případě sporu naslouchat spíš, než dva teologové. A nemyslím to ani vůči Vám osobně, ani vůči Vaší církvi, nijak zle. Je to prostě fakt.
Na druhou stranu, při sledování poločasu rozpadu křesťanských diskusních fór měl Evangnet docela výdrž. Grano Salis padlo podstatně dřív.
Od: Anonym: Locika--- )
Kdy: 08. 01. 2018 01:05
Předmět: Re: Zvědavost:

to nevím, co ja za vědu, šťouchnout do lidí a čekat, co se semele. Žáci budou papouškovat, to věříte marně. Byl Komenský sociolog? Proč nebyl? nebo Jiří z Poděbrad? Kdybyste učil řemesla, to by bylo daleko lepší.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 08. 01. 2018 09:49
Předmět: Re: Zvědavost:

Jo, opravdu jste mě trošku vytočil, přiznávám. Připadal jste mi totiž, že se vidíte povýšený nad tragikomičnost člověčiny, našeho lidského dohadování, že si myslíte, že Vás k tomu oprávňuje Váš vědecký odstup a nadhled. Snad to tak nemáte, díky za další vysvětlení - to byste totiž pro tu pýchu byl směšný rovněž. - A že se dva teologové zpravidla nedovedou domluvit? Tak to se nenechte internetovými diskusemi mást. Ano, často připomínají smetiště či dokonce žumpu. Je to povětšinou falešná realita. Podle mé opakované zkušenosti však každí dva věřící lidé, když spolu mluví, když si naslouchají, když se spolu třeba pomodlí, mohou brzy najít hlubší vzájemné porozumění a shodu, než by se dalo usuzovat podle jejich názorů nebo slov, která používají. (S vděčností myslím na jednu sestru z charismatického společenství, nevídáme se spolu často, třeba jen jednou do roka, ale máme se rádi, a už víme, že když spolu mluvíme, potřebujeme úvodních třeba 20 minut, abych si zvykli na odlišný způsob, jakým ten druhý vyjadřuje své zkušenosti, abychom si následně mohli porozumět v tom podstatém.)
Od: Anonym: Hodan Daniel jr.--- )
Kdy: 08. 01. 2018 18:16
Předmět: Re: Zvědavost:

Skutečně Vás nemíním dráždit, ale studuji předmět svého zájmu velmi zodpovědně. Internetové diskuse jsou zajímavé, protože se dají stáhnout do dokumentu, a hned má člověk jasný podklad pro další tvrzení a závěry. S živými to tak jednoduché není, leda bych si to nahrával a přepisoval, ale s tím by byly i právní problémy. Ale já se vetřel třeba i - říkáte tomu pastorálky - byl jsem na různých Vašich sezeních, konventech, "Velký pes Janča" je proti tomu slabý čajíček, čeho jsem byl svědkem.
Ale to nic. Mě stále zajímá jen role textu ve fungování Vaší i dalších církví v Čechách a na Slovensku.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 08. 01. 2018 19:07
Předmět: Re: Zvědavost:

Kolega asi pracuje na doktorátu.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 08. 01. 2018 20:08
Předmět: Re: Zvědavost:

OK. Církev jako "spolek, který řídí historická kniha". To si budu pamatovat. Z hlediska našeho sebepochopení je v tom ovšem metodický deficit, ale asi nutný. Chybí v tom ohled na Ducha svatého. Ten se vědecky pojmout nedá. Ať se Vám práce vydaří, a pokud budete mít nějaký zajímavý výstup, zajímal by mě.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 08. 01. 2018 20:34
Předmět: Re: Zvědavost:

Naše církev se dávno neřící Duchem svatým, ale rozumem inteklektuální elity, ne "historickou knihou," ale americko-bruselskou "pravdou".
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 08. 01. 2018 20:53
Předmět: Re: Zvědavost:

a nejhorší ze všeho jsou trpaslíci
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 08. 01. 2018 20:57
Předmět: Re: Zvědavost:

Zase hovoříte v hádankách.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 08. 01. 2018 21:00
Předmět: Re: Zvědavost:

ty potvory vám totiž vlezou všude. a hrozně rychle se množí
Od: Anonym: Hodan Daniel jr.--- )
Kdy: 08. 01. 2018 21:16
Předmět: Re: Zvědavost:

S nadpřirozenem jsme na tom jako astronomové s černou dírou. Nemohou ji popsat ani zkoumat, ale mohou evidovat, co se děje kolem ní. Ať už dostáváte k bibli ještě nějaký nadpřirozený výklad, nebo si to jen myslíte, nevadí. Ale můžeme sledovat, jak o tom spolu mluvíte a jaké to má pro Vás důsledky. S kategorií "Ducha Svatého" měli ovšem problém už Husité, proto místo něj v Chebském soudci prosadili jako rozhodčího text. Cosi podobného se ostatně odehrálo kdysi i v judaismu.
Kdyby z toho výzkumu vyplynul nějaký čtivý souhrn, budu na Vás pamatovat.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 08. 01. 2018 21:37
Předmět: Re: Zvědavost:

černá díra se dá matematicky popsat, její vlastnosti a chování proto mohl Einstein předpovědět. podle mého je lepším fyzikálním příměrem pro Ducha Heisenbergův princip neurčitosti -
Od: Kazatel ČCE Jiří Tengler <>
Kdy: 08. 01. 2018 11:29
Předmět: Re: (ne)diskuse

Prosím, nebuďte tak strohý, těch pět teček je pro mne dost nejasných. Dokázal byste můj přístup k Bibli nějak popsat? V čem se dopuštím chyby a co bych se od vás mohl naučit dělat lépe?
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 08. 01. 2018 20:59
Předmět: Re: (ne)diskuse

"psi štěkají, ale karavana jde dál"