Odpověď na příspěvek: Re: Evangelíci a Evropská Unie

Od: Kazatel ČCE Roman Mazur <>
Kdy: 20. 01. 2012 18:38
Předmět: Re: Evangelíci a Evropská Unie

Zdejší příspěvky nepíšu jako senior jednoho ze seniorátu ČCE, ale jako Roman Mazur, jeden z přibližně 30.000 více či méně aktivních členů ČCE. Nikdy jsem nikoho nežádal, aby je četl jinak. Protože odmítám anonymní příspěvky, přihlásím se vždy na svůj účet, který jsem tady měl již v časech, kdy jsem byl ostravským jáhnem. Nemohu se kvůli zdejším diskusím "odseniorovat" nebo zanonymizovat.

Zemědělská ani jiná politika EU jistě není dokonalá. Nikde ve stanovisku SR se to ovšem netvrdí. Důraz stanoviska je položen na jakýsi "pax europeana", který zde díky EU (a NATO) vládne již 60 let.
Nejdůležitější na EU je její základní IDEA: Raději v evropském prostoru přijímat kompromisy, se kterými není nikdo plně spokojen, než opět vypustit džina nacionalismu, který je největším vrahem světových dějin.
Kdyby se EU rozpustila nebo změnila jen na ekonomické sdružení, okamžitě bychom se k někomu museli politicky a ideově přimknout. Malá zemička uprostřed Evropy nemá nejmenší šanci obstát sama, to jsme přece zjistili už dávno. Jaká by tedy byla alternativa nedokonalé EU? Podle mně jen dvojí:
1. Opětovný příklon k Rusku, jak o to nenápadně usiluje pan Klaus. Vzhledem např. k tomu, co jsem slyšel o posledních ruských volbách nebo o vraždách protivládních novinářů a aktivistů, děkuji za nabídku, ale nechci.
2. Silný lokální svazek, např. polsko-česko-slovensko-maďarský. Poláci si to už spočítali, že do toho nepůjdou, že EU ve stávající nedokonalé podobě je pro ně mnohem lepší. V jedné partě Česko - Slovensko - Maďarsko být nechci, ze zcela pochopitelných důvodů: Nevím, koho bychom vojensky podporovali, až by začali po rozpadu EU válčit.

Těm z vás, kteří se ptají: "Co nám to vynese?" tedy odpovídám: To záleží na tom, na kolik si např. ceníte lidský život nebo svobodu. V 60 letech před vznikem EU zahynulo v Evropě v nacionalistických sporech možná 80 miliónů lidí. Po jejím vzniku na jejím území v dalších 60 letech možná několik desítek tisíc (útoky separatistů atp.). To hodilo docela dost, řekl bych… Jak byste vyčíslili hodnotu celonárodního traumatu jako bylo rozvrácení Československa za druhé světové války nebo čtyřicetiletá okupace komunistickým Sovětským svazem?
Pak k tomu můžete připočítat jako bonus ještě současné finanční transfery, ve kterých se nevyznám, ale které pro nás zřejmě také nejsou nevýhodné.

Pokud se v článku 48 Lisabonské smlouvy píše o možném dalším a snazším přesunu kompetencí do Bruselu, nevadí mi to. Evropským politikům, byrokratům nebo např. státním zástupcům a policistům věřím více než českým. Celý současný demokratický a ekonomický rozvoj Česka je odvozen od demokratického a ekonomického rozvoje EU. Na našem národě nevidím nic zřetelně lepšího (ani horšího) než na ostatních, které "táhnou" EU. Jejich demokratická tradice je ovšem o mnoho silnější než naše.
Hojně medializované přehmaty "bruselských byrokratů" jsou podle mne nutnou daní každého velkého projektu. Je mi líto, že paní Anna bude možná jedním takovým přehmatem osobně zasažena, ale to nemění nic na faktu, že školství EU je v celosvětovém měřítku skvělé a v průměru jistě lepší než naše.
Končím tedy stejnými slovy, kterými byl otevřen Váš zdejší první příspěvek: EU je společně s NATO ta nejlepší věc, která nás v novodobé historii potkala.

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód