Odpověď na příspěvek: Krize v ČCE a krize/vize

Od: Uživatel Evangnetu Jakub Dvořák <>
Kdy: 22. 03. 2010 19:32
Předmět: Krize v ČCE a krize/vize

Vážení, již jsem vyjádřil rozpaky nad oním přesunem debat z Evangnetu do kutlochu v Korunní. S ještě většími rozpaky jsem přijal iniciativu braří Petra Slámy a Romana Mazura PLATFORMA KRIZE/VIZE ČCE.
Očekávají
"Ochotu připojit se s otevřenou myslí i srdcem ke společné činnosti - k modlitbám, k účasti na společných diskusích (buďto virtuálně - na uzavřeném fóru Evangnetu, nebo osobně - při poradách)…"
Nabízejí
"Příležitosti pro virtuální setkání: na uzavřeném a moderovaném fóru Evangnetu."
či
"Podíl na pokusech o prosazení změn, které budeme společně považovat za užitečné." "… bude k tomuto datu otevřeno uzavřené a moderované fórum pro členy platformy na Evangnetu. …"
Chci věřit, že tím oba bratři zamýšleli udělat to, co považovali za nejlepší pro překonání krize ČCE, ačkoliv s nimi nesouhlasím.
Zaráží mě především, kolikrát se v jejich prohlášení objevují výzvy k uzavřenému moderovanému. Mám pocit, že se tím potvrzuje moje podezření, že tato iniciativa směřuje k zavedení původně spontánní a otevřené diskuse do zvláštního výlučného prostoru. Proč? Proč nepokračovat dál otevřeně a celoplošně, jako doposud? K čemu přihlašování a moderování?
Za vyložený protimluv považuji to, že
"Uvědomujeme si, že jako neformální a volné společenství nemůžeme suplovat roli oficiálních církevních orgánů (staršovstev a sborových shromáždění, seniorátních výborů a konventů, synodní rady a synodu…). Budeme proto preferovat výstupy nesprávní povahy, které by však pro výše uvedené orgány mohly být inspirací: - otevírat v evangelickém prostředí témata, která považujeme za klíčová, nebo která podle nás ve vzájemné diskusi chybí, ač jsou podstatná - prakticky a společně se podílet na aktivitách ČCE, které společně vyhodnotíme jako klíčové …"
Zdrojem krize (vleklé, podle pamětníků už předválečné) je mimo jiné fakt, že pozice oficiálních struktur je oslabována přítomností nepotistickcýh a klientelistických klik. Obávám se, že tato iniciativa je (doufejme že nezamýšlenou) cestou ke vzniku nové takové partičky. Fakticky bratři nabízejí prapodivný, uzavřený lobistický spolek, který by měl usilovat jen o samé bohulibé věci, ale čerta ďáblem nevyženeš. Proč nedodávat impulzy oficiálním strukturám vedení právě přes zcela otevřenou a nemoderovanou diskuzi bez vytváření nějakých struktur neoficiálních?
Naposledy nevěřím, že otevírání témat, která se tváří hluboce theologicky, fakticky však odvádějí pozornost od podstaty, jíž je život z ducha a v duch Kristově, "chození před Hospodinem", jsou cestou z krize. Myslím, že jde jen o vyprazdňování diskuze a její zadušení.
Nejsem v kontaktu s bratrem Molnárem, který tuto diskusi rozpoutal, takže nevím, jak se její vývoj líbí jemu. Sám za sebe bych doporučoval, neopouštět veřejnou diskusi, pokračovat na otevřeném fóru (máte-li kdo k tomu ještě co říci) a do žádných temných koutů se nenechat zatáhnout.
Doufám, že se Petr Sláma a Roman Mazur na mě za moji otevřenost nebudou hněvat.

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód