Odpověď na příspěvek: Re: natvrdo a slaně?

Od: Anonym: David daggie Geisler <> ( ---.i4g.tmcz.cz )
Kdy: 21. 05. 2009 17:08
Předmět: Re: natvrdo a slaně?

Chápu… Je jasné,že nutně musím mít na evangelickou církev jiný pohled, než ten kdo v ní žije od narození a také než ten, kdo "charismatickou cestu" nezkusil. Mě českobratrské evangelictví dneška vyhovuje. Čímž se nebráním změně. Tím myslím - změně k lepšímu. O oné "charismatické cestě" nejsem přesvědčen, že by byla změnou k lepšímu. Já ji zkusil a nevyhovovala mi. Můj osobní názor je, že doufat ve změnu českého protestantského křesťanství charismatickou cestou šlo tak ještě v těch 90. letech. Kdy celková vzdělanost a informovanost laického křesťanstva (a vlastně celé české neodborné společnosti) v oblasti spirituality, psychologie, sociálních věd atd. byla malá. Dnes už i mládež na středních školách ví, co by jim mohlo v těchto oblastech škodit.
Proto je důležité, aby církve - ať už vedení či aktivní laici - pochopily, že oslovit a získat člověka Kristovým evangeliem je věc výhradně v Hospodinově režii. Neměli bychom si, jako křesťané 21. století, stavět misijní cíle či vize ve stylu "zdušných zámků". Bez bzkříšeného Krista, bez Hospodinovy pomoci nemůžeme nic. My jsme hlavně "hlas volajících na poušti - urovnejte cestu Páně". V minulosti jsme se (mám na mysli hlavně charismatické evangelikály či letniční) soustředili na početní růst. Což se odrazilo na kvalitě - mimo jiné i na plytkosti přístupu k lidem.
Co se týká kvality zvěsti evangelia, tam bych to ani tak tragicky neviděl. Pokud se tedy dá porovnávat zvěstování u evangeliků a zvěstování u evangelikálů. Dle mého to jsou dvě roviny. Nicméně přístup k oslovovanému, přístup k cílové skupině byl ovlivněn spíše módními trendy vzešlými z anglosaské evangelikální moderny. Což naprosto nebralo v potaz české podmínky.
Jako člověk, který pracuje v sociální oblasti bych doporučil všem misijním pracovníkům i zájemcům o misijní práci si přečíst knihu Karla Kopřivy - Lidský vztah jako součást profese. Pro misionáře v Čechách a na Moravě je to opravdu podnětné čtení. Optikou tohohle profesionálního přístupu pak vidět i novozákonní pasáže o misii a diakonické práci. Možná, že bychom měli přemýšlet do budoucna, jak prakticky ke zvěstované PRAVDĚ evangelia přidat i Kristovu MILOST. Viz. Jan 1,16-17.
Možná můj názor vyvolá rozpaky, možná polemiku, možná nevyvolá nic. Důležité ale je, abychom se konečně poučili z minulosti. I té nedávné…

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód