Odpověď na příspěvek: Re: O krizi v církvi z pohledu obyčejné věřící

Od: Kazatel ČCE Adam Balcar <>
Kdy: 10. 01. 2009 16:51
Předmět: Re: O krizi v církvi z pohledu obyčejné věřící

Vážený br. Dospivo,
jsem ve sboru, který je na tom zhruba tak stejně jako ten váš, možná o něco málo lépe. My jako sbor jsme podali návrh na konvent, (kterým prošel, čímž byl postoupen na synod), aby se personální fond vybíral trochu jiným systémem podle pravidla rovné daně:
1. Odvod do PF ať se vybírá jako poměrná částka z rozpočtu místních sborů. 2. Procentuální výši odvodu na PF z rozpočtu sboru ať určuje každoročně synod/SR podle aktuálních potřeb církve. 3. SR/synod církve ať stanovuje výši minimálního odvodu, při kterém ještě může být farní sbor obsazen kazatelem ještě jakožto samostatný farní sbor se všemi právy a povinnostmi farního sboru. 4. Část prostředků ať se (jako tomu bylo dosud) vyhrazuje na solidární účely, které dnes plní např. status podporovaného/misijního místa, aj.
Jde nám hlavně o procentuální výši z příjmů a ne o konkrétní stejnou částku (letos 67 000) vybíranou od každého, malého či velkého, o to, aby se bral ohled na příjmy. Ale jde nám také o to, aby se všechny sbory skutečně snažily. Platy kazatelů by nezávisely na konkrétní výši odvodu jejich sborů ale jen na výši pracovního úvazku, délky služby atd… Šlo nám o jakýsi střed mezi pravicovou politikou a levicovou (lez-li to tak říci). Uvidíme, co na to synod.