Diskuze k článku: Krize Českobratrské církve evangelické a jak z ní ven?

Je ČCE v hluboké krizi? Pokus o analýzu vystřelený z koltů hluboce zavěšených - hříchy farářů i laků, opovržení společnosti, hříchy vlastní i cizí. Je to pravda, nebo není? A jestliže ano, jak z toho ven?

Odpověď na příspěvek: Re: malé odpovídání

Od: Kazatel ČCE Martin Grombiřík <>
Kdy: 27. 11. 2008 13:10
Předmět: Re: malé odpovídání

 Sociologickou funkcí náboženství je stabilizace určitých poměrů.
To mi zní jak z Karla Marxe… :-D
Já jsem si až dosud myslel, že křesťanská víra se právě týká "stabilizace poměrů" a to narovnání vztahu s Bohem a skrze něj s druhými, obnovení stvoření, které je instabilní díky zlu a hříchu, bez spojení s Bohem se vrací tam odkud vzešlo, tedy do nicoty. Bůh v tomto svému stvoření poskytl vyjímečný "stabilizátor" v podobě Inkarnace, vtělení svého Syna. To je také v pozadí nám západním (zvláště helvítským ;-)) uším tak cize znějícího učení východního křesťanství o theosi, "zbožštění", tedy sjednocení veškerého stvoření s Bohem.
Samozřejmě, když to přestaneme vidět theologicky a přistoupíme na to, že náboženství je oporou feudalismu, kapitalismu apod., je (poněkud kacířskou :-)) otázkou, zda přeci jen není nejlepším řešením Lutherovo učení o dvou regimentech, které nechává péči o stabilizaci společnosti na někom jiném. "Revoluční" budování "rájů na zemi" i ve jménu roztodivných náboženských idejí většinou nedopadlo o mnoho lépe než podpírání nějakého ancien regime.

Přidat příspěvek:


Ověřovací kód