Statut Personálního fondu EVANGNET

STATUT PERSONÁLNÍHO FONDU

OBSAH:

Čl. 1 Zřízení a účel Personálního fondu

Čl. 2 Správní rada Personálního fondu

Čl. 3 Příjmy Personálního fondu

Čl. 4 Povinnosti církevních sborů a orgánů při provádění odvodů do Personálního fondu

Čl. 5 Solidarita sborů

Čl. 6 Hospodaření s prostředky Personálního fondu

Čl. 7 Platnost statutu




Čl. 1 Zřízení a účel Personálního fondu

  1. Personální fond byl zřízen rozhodnutím 1. zasedání 28. synodu ČCE v roce 1993.
  2. O všech otázkách, které se týkají Personálního fondu rozhoduje výhradně synod.
  3. Za hospodaření Personálního fondu odpovídá synodní rada ČCE
  4. Personální fond zajišťuje finanční prostředky na mzdy a na úhradu nákladů souvisejících se zdravotním a sociálním zabezpečením a penzijním připojištěním kazatelů a pracovníků ÚCK a s poskytováním jídelních kuponů.

Čl. 2 Správní rada Personálního fondu

  1. Personální fond spravuje správní rada Personálního fondu na základě zmocnění, které jí uděluje synodní rada ČCE
  2. Správní rada je tříčlenná. Jmenuje a odvolává ji synodní rada ČCE.
  3. Členem správní rady musí být nejméně jeden kazatel ČCE a nejméně jeden ze starších ČCE.
  4. Ve své činnosti se správní rada řídí Řádem hospodaření církve, tímto statutem a usneseními synodu ČCE.
  5. Správní rada plní zejména tyto úkoly:
    1. do konce prvního čtvrtletí každého roku shromažďuje prostřednictvím ÚCK informace pro výpočet nákladů na mzdy zaměstnanců povšechného sboru v daném roce a na jejich základě navrhuje výši odvodů do Personálního fondu.
    2. kontroluje provádění odvodů do Personálního fondu
    3. navrhuje způsoby uložení a zhodnocení prostředků Personálního fondu
    4. pravidelně informuje prostřednictvím ÚCK církevní sbory o stavu Personálního fondu a o použití prostředků v něm shromážděných
    5. navrhuje rozdělení příspěvků z prostředků shromážděných sbírkou solidarity sborů
    6. navrhuje personální a mzdová opatření

Čl. 3 Příjmy Personálního fondu

  1. Příjmy Personálního fondu tvoří:
    1. pravidelné odvody všech církevních sborů, v nichž pracují kazatelé řádně ustanovení církví a odměňovaní v rámci jejího hospodaření
    2. výnosy jmění shromážděného v personálním fondu
    3. výnosy Sbírky solidarity sborů, které nebyly rozděleny žadatelům o příspěvky
    4. dary tuzemských a zahraničních fyzických a právnických osob
  2. Synod stanovuje pro každý kalendářní rok částku odvodu připadající na jedno kazatelské místo s plným pracovním úvazkem.
  3. O výši ročních odvodů rozhoduje synod na základě údajů o hospodaření Personálního fondu a propočtů částek potřebných pro zajištění mezd kazatelů a ostatních pracovníků církve, které prostřednictvím synodní rady ČCE předkládá synodu správní rada Personálního fondu.

Čl. 4 Povinnosti církevních sborů a orgánů při provádění odvodů do Personálního fondu

  1. Farní sbory jsou povinny provádět odvody do Personálního fondu podle těchto pravidel:
    1. Sbor, v němž kazatel pracuje na plný pracovní úvazek, odvádí plný roční odvod stanovený synodem.
    2. Sbor, v němž kazatel působí na částečný úvazek nebo po část roku, odvádí poměrnou část ročního odvodu, která odpovídá rozsahu pracovního úvazku kazatele.
    3. Sbory tvořící sdružení sborů odvádějí plný roční odvod společně jako jeden sbor. Každý z nich vede samostatnou účetní evidenci o částkách, jimiž se na odvodu podílí.
    4. Administrované sbory, jejichž kazateli jsou jáhnové, odvádějí plný roční odvod stanovený synodem.
    5. Administrované uprázdněné sbory přispívají sboru administrátora částkou, která činí nejméně 20 % ročního odvodu stanoveného synodem.
  2. Farní sbory jsou povinny provádět odvod do personálního fondu bezhotovostním převodem na účet příslušného seniorátního výboru v pravidelných pololetních splátkách v květnu a říjnu.
  3. Seniorátní výbory jsou povinny každoročně provést odvod do Personálního fondu podle počtu kazatelů seniorátního sboru ve výši, která odpovídá rozsahu jejich pracovních úvazků.
  4. Seniorátní výbory jsou dále povinny:
    1. Dohlížet, zda farní sbory seniorátu provádějí odvody ve správné výši a ve stanoveném termínu.
    2. Provádět v pravidelných pololetních splátkách odvod za seniorátní kazatele a odvody shromážděné z farních sborů seniorátu bezhotovostním převodem na účet Personálního fondu a to v červnu a listopadu daného roku.
    3. V červnu a listopadu předávat ÚCK přehled odvodů jednotlivých sborů seniorátu.
  5. Synodní rada je povinna do 30. července každého roku provést odvod do Personálního fondu podle počtu kazatelů povšechného sboru a podle počtu pracovníků ÚCK a kanceláře JJ ve výši, která odpovídá rozsahu jejich pracovních úvazků.
  6. Synodní rada je povinna každoročně zajistit provedení inventury mezd, které jsou prostřednictvím církve vypláceny kazatelům a pracovníkům ÚCK, poskytnout její výsledky správní radě Personálního fondu a předložit je synodu. Inventura musí zřetelně rozlišovat jednotlivé zdroje, z nichž jsou mzdy hrazeny.

Čl. 5 Solidarita sborů

  1. Farní sbor, který se nečekaně ocitl ve finanční tísni a není v daném roce schopen provést povinný odvod do Personálního fondu, může požádat o příspěvek na odvod do PF ze Sbírky solidarity sborů.
  2. O příspěvek na odvod do PF ze Sbírky solidarity sborů může farní sbor žádat nejvýše po dva roky za sebou a nejvýše ve dvou letech během deseti let.
  3. Příspěvek na odvod do PF ze Sbírky solidarity sborů může být farnímu sboru poskytnut nejvýše do 80 % částky, kterou je tento sbor povinen odvést v daném roce.
  4. Žádost o příspěvek se podává prostřednictvím příslušného seniorátního výboru současně se žádostí o schválení rozpočtu farního sboru na daný kalendářní rok. Podmínkou kladného vyřízení žádosti je její písemné zdůvodnění a doporučení seniorátního výboru.
  5. Žádosti o příspěvky ze všech seniorátů shromažďuje synodní rada nejpozději do 30. dubna daného roku. Přehled žádostí předkládá synodní rada synodu k rozhodnutí o příspěvcích. Na základě usnesení synodu vyhlašuje Sbírku solidarity sborů. Při vyhlášení sbírky seznámí církevní sbory s celkovou potřebou solidarity a s výší příspěvků schválených synodem pro jednotlivé farní sbory.
  6. Všechny farní sbory ČCE jsou povinny vykonat Sbírku solidarity sborů do 30. června a odvést její výnos na účet Personálního fondu nejpozději do 30. července daného roku.
  7. Farnímu sboru, který v daném roce nevykonal nebo neodvedl Sbírku solidarity sborů, nesmí být po následujících pět let poskytnut příspěvek na odvod do Personálního fondu.
  8. Neprovede-li farní sbor odvod do Personálního fondu v plné výši po dva roky po sobě jdoucí, zahájí s ním seniorátní výbor jednání o jeho další perspektivě.

Čl. 6 Hospodaření s prostředky Personálního fondu

  1. Finanční prostředky shromážděné v Personálním fondu je možno použít výhradně na účely stanovené čl. 1 odst. 4 tohoto statutu.
  2. Jmění shromážděné v personálním fondu nesmí klesnout pod 90 % roční částky potřebné pro zajištění mezd všech zaměstnanců povšechného sboru.
  3. Synod stanovuje obecně platné zásady odměňování kazatelů a pracovníků ÚCK, schvaluje mzdové tabulky v členění na jednotlivé třídy a skupiny a samostatným usnesením rozhoduje o použití prostředků Personálního fondu pro každý kalendářní rok.
  4. Volné finanční prostředky Personálního fondu mohou být ukládány na termínované vklady, případně investovány do bezpečných dluhopisů renomovaných emitentů. Nesmějí být používány k podnikání, ani svěřovány do správy třetím osobám.

Čl. 7 Platnost statutu

Tento statut usneslo 3.zasedání 30.synodu ČCE 19.5.2001 (vyhlášen SR ČCE dne 13.6.2001) a byl doplněn na mimořádném zasedání 30.synodu 7.9.2002 (vyhlášen SR ČCE k 18.9.2002).
1.zasedání 31.synodu ČCE usneslo změnu statutu 24.5.2003 a statut se změnou byl vyhlášen SR ČCE dne 18.6.2003

Zpět na obsah