Pravidla celoživotního vzdělávání farářů a jáhnů EVANGNET

PRAVIDLA CELOŽIVOTNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ FARÁŘŮ A JÁHNŮ

OBSAH:

A. Základní ustanovení

B. Oblasti celoživotního vzdělávání

C. Semináře

D. Studijní volno

E. Supervize



A. Základní ustanovení

  1. Celoživotní vzdělávání je součástí výkonu služby farářů a jáhnů. Umožňuje jim aktualizovat znalosti a zkvalitňovat práci vzhledem k vývoji společnosti, teologie, humanitních věd a měnících se podmínek výkonu kazatelské služby.
  2. Církev očekává od farářů a jáhnů, že v rámci celoživotního vzdělávání budou reflektovat svou kazatelskou praxi, její vývoj a potřeby, které vyplývají z výkonu kazatelské služby ve farním, seniorátním nebo povšechném sboru.
  3. Za celoživotní vzdělávání farářů a jáhnů odpovídá povšechný sbor. Zajišťuje je komise pro celoživotní vzdělávání farářů a jáhnů (dále jen komise), která spolupracuje se synodní radou a se seniory. Členy komise jmenuje synodní rada na dobu šesti let.
  4. Úkolem komise je připravovat program celoživotního vzdělávání farářů a jáhnů, zajišťovat jeho realizaci a pečovat o získání externích finančních zdrojů na jeho financování.
  5. Předseda komise předává synodní radě seznam účastníků programu celoživotního vzdělávání.
  6. Evidenci celoživotního vzdělávání farářů a jáhnů vede ÚCK. Zpráva o účasti faráře nebo jáhna v programu celoživotního vzdělávání je součástí podkladů pro vydání pokynu k jeho volbě.
  7. Náklady povinného celoživotního vzdělávání farářů a jáhnů hradí povšechný sbor. Na nákladech nepovinného vzdělávání se faráři a jáhnové finančně podílejí částkou, kterou stanoví synodní rada po přihlédnutí k doporučení komise.
    Pokud se nepodaří získat jiné finanční zdroje, je celoživotní vzdělávání farářů a jáhnů financováno z celocírkevních repartic.

B. Oblasti celoživotního vzdělávání

  1. Faráři a jáhnové jsou povinni vzdělávat se v těchto oblastech:
    1. Teologické vzdělávání - zahrnuje zejména aktualizaci bohosloveckých znalostí, popřípadě vzdělávání v jiných humanitních oborech v souvislosti s bohosloveckými aspekty výkonu služby faráře nebo jáhna.
    2. Osobnostní rozvoj - zahrnuje zejména zpracování zkušenosti práce s lidmi, působení kazatelské práce na osobní či rodinný život, řešení konfliktů, duchovní růst apod.
    3. Praktické vzdělávání, které usnadňuje výkon služby - zahrnuje zejména rozvíjení pastoračních schopností, komunikace, dovedností v informatice, rozšiřování jazykových schopností apod.
  2. Hlavním nástrojem vzdělávání v těchto oblastech jsou semináře a studijní volno.
  3. Pro každou z těchto oblastí vzdělávání ustanoví komise vedoucího. Vedoucí jednotlivých oblastí vzdělávání ve spolupráci s komisí připravují program celoživotního vzdělávání farářů a jáhnů a předkládají komisi zprávy o jeho průběhu a plnění. Činnost vedoucích koordinuje předseda komise.

C. Semináře

  1. Komise organizuje semináře, které poskytují farářům a jáhnům vzdělávání ve stanovených oblastech, případně prostřednictvím ÚCK nabízí farářům a jáhnům účast na necírkevních seminářích, které nabízejí vhodné vzdělávání v některé z oblastí.
  2. Každý farář i jáhen je povinen účastnit se jednou za pět let některého ze seminářů, které jsou zařazeny do programu celoživotního vzdělávání farářů a jáhnů. Chce-li se místo toho účastnit semináře, který není zařazen v programu celoživotního vzdělávání farářů a jáhnů, je povinen požádat komisi o souhlas a o stanovení závazných podmínek.
  3. Začínající faráři a jáhnové jsou povinni v prvních dvou letech služby absolvovat kurs pro začínající faráře nebo jáhny, jehož náplní je sdílení zkušeností a inspirace pro práci v homileticko-liturgické, katechetické a pastorační oblasti.
  4. Do jednoho měsíce po skončení semináře nebo kursu je farář i jáhen povinen prostřednictvím příslušného seniora předložit komisi zprávu, která obsahuje hodnocení semináře nebo kursu.

D. Studijní volno

  1. Součástí dobrovolného celoživotního vzdělávání farářů a jáhnů je dlouhodobé a krátkodobé studijní volno.
  2. Dlouhodobé studijní volno trvá tři měsíce. Farář i jáhen má právo požádat o ně po uplynutí každých pěti let služby. Dlouhodobé studijní volno uděluje synodní rada po kladném vyjádření příslušného staršovstva a seniorátního výboru. Součástí žádosti o udělení volna je studijní projekt a vyjádření komise k tomuto projektu.
  3. Studijní projekt musí obsahovat název projektu, název oboru, v němž se chce farář nebo jáhen vzdělávat, časový rozvrh projektu, místo realizace, cíl projektu, kritéria, na jejichž základě bude posouzeno naplnění cílů projektu, a návrh, jak a kde bude farář nebo jáhen výsledky studijního projektu prezentovat.
  4. Do dvou měsíců od skončení studijního volna je farář i jáhen povinen zaslat komisi závěrečnou zprávu. Závěrečná zpráva musí mít podobu stanovenou studijním projektem a musí obsahovat hodnocení, zda a jak byly naplněny cíle projektu.
  5. V době dlouhodobého studijního volna má kazatel nárok na základní mzdu v příslušné třídě a stupni.
  6. Krátkodobé studijní volno trvá dva týdny. Farář i jáhen má právo požádat o ně jednou v každém kalendářním roce, pokud v témže roce nežádá o dlouhodobé studijní volno. Krátkodobé studijní volno uděluje příslušný seniorátní výbor po kladném vyjádření příslušného staršovstva. Seniorátní výbor stanoví na základě návrhu faráře nebo jáhna náplň a podmínky krátkodobého studijního volna a informuje komisi o jeho absolvování a výsledku.
  7. V době krátkodobého studijního volna má farář i jáhen nárok na mzdu, kterou pobírá za službu ve sboru, do něhož byl povolán.

E. Supervize

  1. Profesní supervize je součástí celoživotního vzdělávání farářů a jáhnů. Účast na supervizi je dobrovolná.
  2. Faráři i jáhnové se mohou účastnit supervize buď v supervizním programu ČCE, nebo ve stávající síti supervizorů v ČR.
  3. Farář nebo jáhen prostřednictvím příslušného seniorátního výboru písemně informuje koordinátora pro supervizi o své účasti na supervizi. Koordinátor pro supervizi v termínu, který stanoví synodní rada, odevzdá jednou ročně synodní radě seznam farářů a jáhnů, kteří se účastnili supervize.
  4. Přímé náklady na supervizi farářů a jáhnů hradí povšechný sbor z prostředků supervizního fondu.
  5. Cestovní náklady spojené s účastí na supervizi hradí farář nebo jáhen, který se účastní supervize, nebo je může uhradit sbor, ve kterém tento farář nebo jáhen působí, pokud farář nebo jáhen o úhradu požádá.
  6. O příspěvku na úhradu nákladů spojených s účastí na supervizi poskytované v supervizním programu ČCE rozhoduje na návrh synodní rady synod z celocírkevních repartic s ohledem na finanční situaci povšechného sboru. Náklady spojené s účastí na supervizi poskytované mimo interní supervizi ČCE si hradí farář/jáhen sám.

Zpět na obsah / seznam řádů

Ke stažení: verze pro tisk ve formátu PDF

Tato pravidla jsou ve znění platném po 1. zasedání 34. synodu ČCE se změnami přijatými následujícími usneseními: