Pravidla evidence a vykazování počtu členů EVANGNET

Pravidla evidence a vykazování počtu členů
ve farních sborech ČCE

OBSAH:

A. Zásady evidence a vykazování členů

1. ČCE v souladu se svým zřízením a řády (zejména Řád členství v církvi) eviduje své členy výhradně ve farních sborech. Přitom dbá o to, aby evidence byla přesná a jednotná (ve všech farních sborech ČCE obdobná). Členství v ČCE je z hlediska jeho evidence vázáno vždy pouze na jeden sbor.
  2. Základní podmínkou pro evidenci člena v církvi je jeho křest. Dokladem o vykonaném křtu je zápis v knize pokřtěných.
  3. V souladu s platnými řády ČCE je člen církve v daném farním sboru evidován, pokud se ze sboru neodstěhuje, nevystoupí z církve, nezemře, není z církve vyloučen nebo mu není odejmuto propůjčené členství (obojí postupem podle ŘČC čl.4)
  4. Každý člen ČCE může být členem pouze jednoho farního sboru, zpravidla v místě svého trvalého bydliště.
  5. Farní sbory vedou jmenný seznam stávajících členů sboru (pokřtění, přijatí, s propůjčeným členstvím a do sboru přistěhovaní) a dále i seznam členů bývalých (zemřelí, odstěhovaní, nezvěstní, vyloučení, vystoupivší, s odejmutým členstvím).
  6. Pokud se kazatel či staršovstvo sboru dovědí, že se dosavadní člen sboru odstěhoval z obvodu sboru, a vědí kam, osloví dotyčného, a pokud nevyjádří nesouhlas s převodem členství, podají o tom bezodkladně zprávu do sboru, do jehož obvodu se dotyčný člen přestěhoval, a předají tomuto sboru příslušné údaje pro zařazení člena do jeho evidence. Teprve po splnění této podmínky může být dotyčný člen vyřazen z evidence členů.
  7. Předmětem evidence ve sborové kartotéce jsou tyto základní osobní údaje: jméno a příjmení, datum a místo narození, datum a místo křtu, případně datum a místo přijetí do ČCE, aktuální bydliště, rodinný stav a spojení (telefon, fax, e-mail apod.). Pokud člen o sobě uvede i další údaje (např. povolání, zaměstnavatele, jména rodičů, přechodné bydliště, původní sbor, osobní kvalifikaci - např. jazykové nebo hudební znalosti), i ty může sbor s jeho souhlasem evidovat.
  8. Evidováni mohou být jednotliví členové samostatně nebo společně rodiny či domácnosti. Taková společná evidence musí obsahovat základní osobní údaje členů ČCE žijících v rodině či domácnosti.
  9. Pokřtěné děti (nezletilé) jsou evidovány jako členové ČCE
  10. Evidence členů je vedena buď v elektronické nebo písemné podobě v sídle sboru. Staršovstvo sboru určí osobu, která odpovídá za řádné vedení evidence členů. Je-li evidence členů vedena v elektronické podobě, je odpovědná osoba povinna zajistit řádné zálohování dat, které musí být provedeno nejméně čtyřikrát ročně.
  11. Evidence členů je určena pro vnitřní potřebu jednotlivých farních sborů a musí byt vedena v souladu se zákonem o ochraně osobních údajů. Přístup k evidenci členů mohou mít pouze kazatel, kurátor, případně další osoby určené k tomu usnesením staršovstva, a pověření zástupci nadřízených správních orgánů. Evidence členů musí být chráněna před nepovolanými osobami, nedovolenými změnami, neoprávněným kopírováním či jiným možným zneužitím.
  12. Evidence členů není veřejně přístupná a nesmí být zveřejňována (např. na sborové internetové stránce nebo ve sborových tiscích). Členové sboru mají právo vědět, které údaje o nich sbor eviduje, a v případě potřeby je korigovat.
  13. Jako počet členů církve je za farní sbor vykazován počet evidovaných stávajících členů.

Tato pravidla usneslo 4. zasedání 31. synodu ČCE dne 20.5.2006.
Platnosti nabyla dnem vyhlášení synodní radou 6. června 2006.

Tato pravidla jsou ve znění platném po 1. zasedání 33. synodu ČCE.

Ke stažení: verze pro tisk ve formátu PDF