Pravidla jáhenské praxe EVANGNET

PRAVIDLA JÁHENSKÉ PRAXE
kandidátů jáhenské služby

OBSAH:

A. Základní ustanovení

B. Náplň jáhenské praxe v místě působení

C. Náplň jáhenské praxe ve společných seminářích

D. Písemná práce a závěr jáhenské praxe




A. Základní ustanovení

  1. Roční praxe kandidátů jáhenské služby (dále jen kandidátů) je povinnou přípravou členů církve, kteří úspěšně složili předepsané jáhenské zkoušky podle Řádu pro kazatele, čl. 14, odst. 1, 2, 3, 4.
  2. Smyslem jáhenské praxe je poskytnout odbornou asistenci v procesu osobnostního zrání kandidáta, zajistit mu dostatečný prostor pro hlubší poznání služby kazatele, pro experimentální ověření vlastních dovedností a schopností a pro důkladnou reflexi zamýšlené duchovenské práce. Kandidát v době průpravy plní úkoly, které se vztahují k jeho budoucí práci v církvi.
  3. Ze strany církve je smyslem průpravy poznat kandidáta a prověřit jeho profesní i osobností způsobilost.
  4. Výchova kandidátů je v péči povšechného sboru. Jejich vedení je svěřeno synodní radě.
  5. Kandidát je zaměstnancem církve na dobu určitou. Veškeré náklady spojené s jáhenskou praxí jsou hrazeny z celocírkevních prostředků.
  6. Praxe trvá 1 rok. Místo konání praxe určuje SR. Součástí praxe jsou katechetický a pastorační seminář, které připravuje Komise pro vikariát.


B. Náplň jáhenské praxe v místě působení

  1. Po dobu praxe spolupracuje kandidát s mentorem. Mentorem má být zásadně kazatel zkušený ve všech oblastech sborové práce, schopný teologické reflexe, náležitě osobnostně zralý. Musí být vůči kandidátu schopen otevřeného vztahu, v němž se očekává vzájemné obohacování (nikoli jednosměrné formálně autoritativní poučování).
  2. Práce mentora musí být předem jasně projednána se staršovstvem jeho sboru, neboť jde o důležitou mimosborovou práci pro církev.
  3. Synodní rada zajistí přípravu mentorů v rámci přípravy mentorů pro vikariát a poskytne jim základní metodické pokyny.
  4. Synodní rada stanoví časové vytížení kandidáta, jež nemá být překročeno.
  5. Průběh praxe konzultují mentor i kandidát se synodní radou (nejméně 2x během praxe). O výsledku konzultace bude učiněn zápis.


C. Náplň jáhenské praxe ve společných seminářích

  1. Součástí praxe je také společné soustředění kandidáta s vikáři:
    1. úvodní týden,
    2. dva týdny katechetické,
    3. dva týdny pastorační
    4. homiletický seminář bude nahrazen dvěma desetidenními konzultacemi u faráře určeného synodní radou
    K náplni seminářů náleží i otázky právní, správní a hospodářské.
  2. Vedoucí seminářů po skončení semináře podají synodní radě své vyjádření o způsobilosti kandidáta pro duchovenskou práci v ČCE.


D. Písemná práce a závěr jáhenské praxe

  1. Kandidát je povinen během praxe předložit písemnou práci, v níž má prokázat, že je schopen ve vymezené lhůtě metodicky zpracovat teologické téma, pracovat s dostupnou literaturou, projevit samostatný kritický názor a srozumitelně vyjádřit jak věcnou stránku problému, tak svůj přístup k jeho řešení. Téma práce zadává synodní rada v průběhu průpravy kandidátů. Dva týdny před odevzdáním práce je kandidát uvolněn z ostatních povinností.
  2. Na základě zpráv mentora, hodnocení vedoucích seminářů, písemné práce a závěrečného pohovoru rozhodne synodní rada, zda bude absolventu jáhenské praxe vydán dekret volitelnosti za jáhna


Tento text byl přijat a schválen 3. zasedáním 30. synodu ČCE v květnu 2001 a vyhlášen Synodní radou ČCE dne 13. června 2001.

Zpět na obsah