Informační a diskusní portál www.umirani.cz

Uživatel Evangnetu Marie Špinková <>
(14.5.2007, rubrika: Oznámení)


Naše společnost smrt a vše s ní spojené si zvykla odsouvat někam na okraj, do nemocnic a nejhůře někam za bílou plentu, jako by se nás to netýkalo. Ale ať chceme nebo ne smrt se týká nás všech. V sedmdesátých létech v Anglii vzniklo paliativní (hospicové) hnutí, které přineslo změnu v péči o umírající. Přes deset let se pomalu přes všechny nesnáze a nepřízně rozšiřuje na území České republiky. Paliativní péče spojuje zdravotnickou, sociální, psychologickou a duchovní péči. Portál www.umirani.cz je projekt, který se poskytuje nejen potřebné informace z oblasti paliativní péče, ale dává i prostor k diskusi, názorům a otázkám.

Na portálu naleznete:

Informace
Je také možné, že od ztráty uplynuly už týdny či měsíce, první velké bolesti pominuly, ale stále znovu se vracejí návaly smutku, možná i vzteku a zoufalství, někdy zcela náhle a neočekávaně, a Vy se ptáte, jestli je to normální a zda to někdy skončí... - ukázka z informací pro pozůstalé

Základ portálu tvoří sekce s informacemi, které jsou určeny jak odborníkům, tak pro nemocným, pečujícím a pozůstalým. Naleznete zde, jak základní informace o léčbě (např. bolesti a proleženin), o paliativních zařízeních, o sociálních dávkách, o kompenzačních pomůckách, o zařizování pohřbu nebo vdovského důchodu a další potřebné informace, tak i například citlivého průvodce pozůstalého po prvních dnech a týdnech po smrti blízkého člověka nebo historii slova hospic.

Dále na portálu naleznete tématické odkazy (české i zahraniční), odborné články, studentské práce, základní dokumenty z legislativy, novinky z hospicové a paliativní péče, poezie, citáty a každý měsíc posílaný Zpravodaj.

Poradna
Dobrý večer, chtěla jsem se jen zeptat, co by jste mi mohl doporučit? Brácha se mi v červenci vyboural na motorce. Byl první dva týdny v kómatu + umělém spánku, pak nám bylo řečeno, že je apalik. Začal se však více probírat (...) - ukázka z dotazu z poradny

Na portálu funguje internetová poradna, ve které odpovídá dvanáct odborníků (psycholog, lékař, duchovní, sociální pracovník...) a již bylo zodpovězeno přes 600 dotazů, které jsou všechny na webu k přečtení, takže radu si přečte více lidí.

Názory a diskuse
Lékař nám nedal vybrat, zavolal tuto službu a pak opravdu také přijeli s černým igelitovým pytlem.- ukázka z hodnocení pohřebních služeb
(...) vím moc dobře co teď prožíváš, jak moc velkou bolest cítíš. Máš pocit, že tě to rozerve na kusy, že už nikdy nebude líp, že ta bolest je nekonečná. Ráda bych Ti řekla, že bude líp, ale stejně jako ty ani já tomu zatím nevěřím. Před 8 měsíci mě zemřela dceruška Michalka. (…) - ukázka z diskuse

Na portálu, je jednak diskuse, kde se nejčastěji potkávají pozůstalí a pečující, ale šíře diskusních témat je velká. A právě zde se potvrzuje, že sdílená bolest je bolest poloviční, protože truchlícímu nerozumí nikdo tak, jako jiný člověk trpící ztrátou blízkého.

V posledních měsících je na stránkách možnost hodnotit agentury domácí péče a pohřební služby, protože poskytovatelů těchto služeb je mnoho a jejich úroveň velmi různá, a tak je dán prostor ke sdílení zkušeností. Hodnocení píšou sami lidé, kteří i oznámkují službu, a tak mohou pomoci jiným lidem v rozhodování.