Jste zde

370 - květen 2024

Moc v církvi a její zneužívání

Ve dnech 26. – 27. dubna 2024 se konal 57. víkendový seminář pro zájemce o teologii pořádaný Institutem ekumenických studií v Praze, Jabokem – Vyšší odbornou školou sociálně pedagogickou a teologickou a Ekumenickým institutem Evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy. Seminář byl určen především pro studentky a studenty bakalářského oboru Teologie křesťanských tradic, kteří si vybrali téma „Moc v církvi a její zneužívání“.

V pátek přednášel kazatel Církve bratrské Pavel Černý o autoritě kazatele a katolický kněz a nemocniční kaplan Marek Drábek o problematice spirituálního zneužívání především v prostředí řeholních komunit. Sobotní program zahrnoval sérii kratších příspěvků teologa Martina Šályho o moci a jejím zneužívání v církvi Nového zákona, právničky Martiny Vintrové o různých podobách moci v katolické církvi a Jiřího Kylara, předsedy spolku Někdo Ti uvěří, který mluvil o zneužívání moci v církvi. Následovala panelová diskuse se všemi třemi, ve které mohli rozvést některé svoje myšlenky, reagovat na sebe navzájem a odpovídat na dotazy přítomných. Odpoledne se účastníci rozdělili do menších skupinek, ve kterých s přednášejícími probírali některá témata. Např. Martina Vintrová na průběhu trestního kanonického procesu ukázala velmi omezené možnosti oběti do jednání vstupovat. Proces totiž v podstatě vede ordinář s podezřelým. Ve srovnání s rozvíjejícími se postupy v trestním právu České republiky jsou některé přístupy v kanonickém právu značně zastaralé.

V průběhu semináře zazněla svědectví o některých případech zneužívání v katolické církvi a tristním přístupu některých biskupů. Přestože se církevní předpisy zpřísňují, jejich vymahatelnost, především v případě nečinnosti biskupů, je mnohdy obtížná. V české katolické církvi stále ještě převládá laxní přístup k řešení případů zneužívání, jejich bagatelizace a větší ohled na „dobré jméno“ církve než na utrpení obětí. Biskupové mají velkou moc, ale často nejsou ochotni přijmout zodpovědnost za chyby při vedení diecéze a (ne)řešení případů zneužívání. V katolické církvi schází kontrolní mechanismy a supervize duchovních, která je dnes důležitou součástí celoživotního vzdělávání především v pomáhajících profesích (např. i v případě duchovních Českobratrské církve evangelické). Zkušenost lidí ze spolku Někdo Ti uvěří potvrzuje rostoucí zájem o problematiku zneužívání v některých církvích a snahu o prevenci, např. v lednu 2024 byla Ekumenickou radou církví ČR vydána publikace „Sexuální zneužívání (nejen) v církvi“.

Jak opakovaně zaznělo na semináři, sexuální zneužívání je jednou z forem zneužívání moci v katolické církvi, která vyrůstá z hluboce zakořeněného klerikalismu. Potřebné změny v chápání moci (lépe „služby“) v církvi jsou nezbytné. Bez existence kontrolních mechanismů a většího zapojení laiků, včetně žen, to zřejmě nepůjde.