Téma: Proč se protestantům říká protestanté?

Od: Anonym: Pavel <> ( 93.99.78.--- )
Kdy: 11. 04. 2013 20:54
Předmět: Proč se protestantům říká protestanté?

Navigace: link | přehled | fórum
Někde jsem četl, že odpověď "Protože protestovali." Není správná. Prý podle dokumetu, který začíná "Pro testo…". Víc si ale nepamatuji a rád bych věděl, co je pravda, popřípadě o jaký dokument jde a jak zní první věta v originále i v češtině. Děkuji Pavel
Od: Kazatel ČCE Filip Keller <>
Kdy: 11. 04. 2013 21:08
Předmět: Re: Proč se protestantům říká protestanté?

Protestovali dokumentem 'Protestatio'. Docela podrobně je popsáno zde: http://www.iencyklopedie.cz/protestantismus
Od: Anonym: Pavel <> ( 93.99.78.--- )
Kdy: 12. 04. 2013 19:22
Předmět: Re: Proč se protestantům říká protestanté?

Děkuji, je tam toho opravdu hodně, a podrobněji než bych to dokázal já. Asi jsem šťoura, ale dá se onen dokument "Protestatio" přečíst v latině nebo němčině? Přiznám se, já ho najít nedokážu.
Od: Anonym: David Protest---.as13285.net )
Kdy: 12. 04. 2013 21:25
Předmět: Re: Proč se protestantům říká protestanté?

Začalo se jim tak říkat, protože se katolíkům zdálo, že neustále proti něčemu protestují. Takže odpověď "protože protestovali" je skutečně správná. Vy jste ale položil špatnou otázku. Měl jste se zeptat co znamená slovo protestant, pak byste se dověděl to, co potřebujete. Protestant je odvozeno od slova testari což znamená svědčit, dosvědčovat.
Od: Anonym: Chaluha---.raabnet.net )
Kdy: 24. 04. 2013 10:01
Předmět: Re: Proč se protestantům říká protestanté?

Označení protestanté bylo původně politické a vztahovalo se na luteránská knížata a města, která na říšském sněmu ve Špýru roku 1529 protestovala proti zákazu reformace ve Svaté říši římské. Počínaje vestfálským mírem r. 1648[1] se označení rozšířilo na všechny křesťany vyznávající reformační a podobné nauky. Jiné označení pro protestanty je evangelíci, což odkazuje k jejich důrazu na bibli, evangelium.
Od: Anonym: Locika---.210.broadband3.iol.cz )
Kdy: 24. 04. 2013 23:21
Předmět: Re: Proč se protestantům říká protestanté?

Tím se nezabývejte, teď už se jim říká restituenti. Google na mě přišel s Johnem Wicliffem,že je autor spisu Protestatio,… docela dobrý čtení.
Od: Anonym: Ninja---.raabnet.net )
Kdy: 29. 04. 2013 15:21
Předmět: Re: Proč se protestantům říká protestanté?

Locika napsal(a):
 Tím se nezabývejte, teď už se jim říká restituenti. Google na mě přišel s  Johnem Wicliffem,že je autor spisu Protestatio,… docela dobrý čtení.
Co ty pohane.