Diskuze k: Zápisek blogu: Kolik stojí evangelický sbor?

Velice hrubý a nešokující výpočet, kolik je potřeba věřících, aby si sbor uživil faráře. Jistě nejsem ani první ani poslední kdo to počítal, takže prosím o případné opravy chyb a nebo! Prostě si dosaďte vlastní čísla tam, kde vám to sedět nebude a vypočítejte si "vlastní sbor". Závěrem pak neoblíbené téma "tahání peněz z kapes věřících".

Téma: Hm, nevím

Od: Uživatel Evangnetu Petr Tomášek <>
Kdy: 05. 05. 2010 18:40
Předmět: Hm, nevím

Navigace: link | přehled | fórum
To se mi úplně nezdá, přijde mi to celé dost nadsazené, protože:
  • dnes nemají faráři 30kKč měsíčně
  • většina sborů pro faráře nemusí nic pronajímat, protože budovy vlastní
  • rovněž úklid se často zvládne dobrovolnicky a spousta sborů nemá sborovou sestru.

Takže si dokážu představit i sbory, které by vyžily i z podpory méně lidí, než je prezentováno v tomto blogu… (To nemluvím o možnosti, že dva sbory budou mít faráře napůl, ovšem tam může hrozit, že sbory budou zanedbávané, nebo, že se farář brzo odrovná…)
Od: Uživatel Evangnetu Pavel Duchan <>
Kdy: 06. 05. 2010 02:14
Předmět: Re: Hm, nevím

Díky za reakci. Jak jsem psal - jedná se o nástřel podle "pražského" vzoru. Faráři nemají 30k měsíčně, ale na druhou stranu - jen jsem vzal průměrný plat vysokoškoláka, takže si myslím, že jsem dal farářlm, co si zaslouží. Co se bytu týká, tak je tam ta informace spíše pro faráře, aby viděli, kolik je bude z platu stát bydlení, ve výpočtech cena za byt zohledněna není (tedy že z 22.665 čistého musí něco ubrat na nájem a elektriku+plyn+vodu). Jinak rád vyhovím a dodám, že po odečtení nákladů na sborovou sestru a uklízečku je to 216 členů. Jestli je rozdělíte do dvou nebo čtyř sborů nehraje roli, protože jich pořád musí být stejný počet. Pokud k tomu chcete dát poloviční náklady na údržbu, provoz a energii (podívejte se pak ale do svých čísel, abyste měl srovnání o reálnosti takového modelu), tak faráře "zaplatí" 180 lidí. Pokud chcete, jsou to dva sbory o 90ti lidech. Podle mě se pořád bavíme o počtu lidí vysoce nad průměrem ČCE (13.000 aktivních věřících rozdělení do 250 sborů znamená 52 lidí na sbor v průměru).
Snad jsem ta čísla upravil podle Vašich představ.
Od: Uživatel Evangnetu Petr Tomášek <>
Kdy: 06. 05. 2010 11:17
Předmět: Re: Hm, nevím

Sorry, ale celé mi to přijde jako blábol, který se jen snaží dokázat, že faráři jsou přebyteční. Pokud budu uvažovat názorně a zjednodušeně, pak:
  • pokud by lidé ve sboru platit desátek a nic se neplatilo státu, tak by logicky mělo na uživení faráře stačit 10 lidí (za předpokladu že farář bude brát průměrný plat svých farníků, což je fair),
  • budu-li předpokládat, že 50% platu faráře sežere na daních stát, pak by mělo stačit 20 lidí,
  • pokud by lidé platil jen 5% svého přijmu, stačí na plat faráře 40 lidí.

Ergo, sbor o 50 lidech musí při dobré vůli faráře bez problému uživit.
Od: Uživatel Evangnetu Pavel Duchan <>
Kdy: 06. 05. 2010 16:21
Předmět: Re: Hm, nevím

Předně - nedokazuji, že faráři jsou přebyteční, farářů si vážím a jejich práci považuji za potřebnou. Pokračuji tím, co při svém výpočtu zanedbáváte - to jsou náklady na provoz sboru. Ale vzal to čert. Krásně jste popsal selskou matematikou, že sbor o 50ti lidech, KTEŘÍ VYDĚLÁVAJÍ a dávají 5% musí faráře uživit. Jenže počet ekonomicky aktivních v populaci je 50%. Takže už teď máte sbor o 100 lidech i podle Vašich propočtů. Nezapomeňte přihodit lidi na již zmíněné náklady na provoz sboru a jste tam kde já. I selskými počty.
Od: Uživatel Evangnetu Jan Dospiva <>
Kdy: 06. 05. 2010 23:02
Předmět: Re: Hm, nevím

Což znamená, že při zachování stávajícího uspořádání, kdy farář je vázán na sbor, a způsobu financování, kdy každý sbor platí stejnou paušální částku do PF na faráře bez ohledu na počet jeho členů, by odlukou od státního financování zaniklo tak 50% sborů, kde prostě těch 100 aktivních členů nemají.
To ovšem nehovoří proti odluce, ale proti stávajícímu uspořádání.
Od: Uživatel Evangnetu Lukáš Vyoral <>
Kdy: 20. 08. 2013 15:07
Předmět: Re: Hm, nevím

On by podle mého názoru stačil i "dvacátek", tedy 5%, a sbor by se uživil…