Krize/Vize ČCE

Otevřená diskuze - jakýsi evangelický think tank, který se pokusí dlouhodobě a systematicky zaobírat situací ČCE.

Odpověď na příspěvek: Re: plat faráře

Od: Uživatel Evangnetu Tomáš Němec <>
Kdy: 30. 10. 2010 21:45
Předmět: Re: plat faráře

Vážený pane Mazure, omlouvám se za nemilé překvapení. Forma byla zvolena schválně provokativní, možná neadekvátní. Nicméně já osobně s neliberalizovaným personálním fondem skutečně nesouhlasím a zatím jsem neslyšel jediný argument, který by mě s jeho existencí alespoň smířil. Připouštím, že nemám dostatek informací, protože nejsem a nikdy jsem nebyl synodál. Pouze jsem od přímého účastníka slyšel, že v otázce liberalizace personálního fondu byla většina laiků pro liberalizaci. Byli však přehlasováni faráři, kteří naopak vystoupili proti. Má předchozí kritika ale nesměřovala do řad řadových farářů. Souhlasím s Vámi, že výše státem poskytované mzdy je nedůstojná, i když k ní připočítáme výhody spojené se služebním bytem. Já chápu faráře jako součást sboru a tak když píši o biči, který má sborům znepříjemnit život, mám na mysli především faráře, na nichž leží nepříjemná povinnost, tyto prostředky ze sboru "vyždímat." Řadový člen se samozřejmě může rozhodnout, zda svoji obětavost zvýší, či nikoliv. Ale pro faráře je to existenční nutnost, jinak může být jeho místo zrušeno a on aby si hledal jiné působiště. Proč takto nadbíhat státu, který se dobrovolně rozhodl na placená místa v církvi přispívat tím, že neuskutečnil vyrovnání s církvemi, předcházející odluce církve od státu? Rozumíte, připadá mi krátkozraké uvést v život nástroj, který velmi pravděpodobně zredukuje v ČCE počet placených farářských míst, tedy samostatných sborů, zatímco jiné církve, např. Husitská, vytvářejí místa různých placených sborových sester. Kdyby k této katarzi došlo přirozeně, např. již zmiňovanou odlukou, nic proti tomu. Ale takto se mi to zdá poněkud zbytečné a vůči státu trochu servilní. Zajímalo by mě, s jakou vehemencí se např. synodní rada pokoušela, třeba ve spolupráci se zástupci ostatních církví, vymoci na státu zvýšení farářských mzdových tarifů. Údajně se slibovalo jejich dorovnání na úroveň středoškolských pedagogických pracovníků. Možná to není v náplni její práce, ale tím by před státem hájila zájmy církve. A co Vy? Máte zřízeny farářské odbory? Vaším zaměstnavatelem je přece stát, ne sbory. Na něj by jste se měli obracet se svými nároky. Zní to možná směšně - farářské odbory, ale v "laickém" světě to funguje tak, že Vám nikdo nic zadarmo nedá a jedinec sám většinou nic nezmůže. Souhlasím s participací sborů na odměňování svých farářů nad rámec tarifní mzdy, ale musí se to dít takto plošně? Skutečně by to nemohlo být předmětem smluvního vztahu mezi konkrétním sborem a konkrétním farářem, tak jak to je běžné všude jinde? Možná ne, nejsem právník.

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód