Krize/Vize ČCE

Otevřená diskuze - jakýsi evangelický think tank, který se pokusí dlouhodobě a systematicky zaobírat situací ČCE.

Odpověď na příspěvek: Re: na teologické a duchovní rovině

Od: Kazatel ČCE Roman Mazur <>
Kdy: 14. 04. 2010 09:48
Předmět: Re: na teologické a duchovní rovině

Milý Honzo,
velmi děkuji za Tvůj příspěvek. Míří, myslím, přímo do černého k jádru věci.
Petr Sláma zvolil ve svém článku velmi riskantní výraz "logika úspěchu". Užívá však někdy záměnně také "logika vzkříšení". Myslím, že onen druhý pojem obchází mnohé oprávněné námitky vůči prvnímu: Kristus byl nejen ukřižován, ale také vzkříšen. Být křesťanem znamená nejen nést kříž, být pohrdán a vysmíván, ale také být spolupodílníkem postupu Božího království v našem světě.

Tento postup Božího království se jistě nepozná tak, že…
…se nám bude dařit, na co šáhneme
…že budeme stále v extázi duchovních výšin
…křesťané budou všichni zdraví a bohatí podnikatelé
…křesťané i církev a její představitelé budou mít ve společnosti vysokou prestiž
V tom s Tebou naprosto souhlasím!
Postup Božího království, který je podložen požehnáním a doprovázením Vzkříšeného v Duchu svatém se ovšem podle pozná tak, že…
…evangelium se bude šířit v prostoru i v čase: dokážeme jako církev oslovit jak potomky svých členů, tak lidi zvenčí
…lidé najdou ve sborech povzbuzení a doprovod pro časy svých životních krizí
…křesťané se nebudou vyhýbat službě a budou to činit s vnitřní radostí a s vnitřním pokojem
…církev bude vysmívána a pohrdána mocnými a vlivnými tohoto světa, navzdory jim však poroste a pokvete

Příkladem jsou pro mne dějiny rané církve: Pár učedníků dokázalo (jen z moci Ježíšova kříže a vzkříšení!) naplnit evangeliem celý svůj tehdejší svět. Tak podle mého funguje logika křesťanského "úspěchu" či lépe logika "vzkříšení". My v ČCE jen upisujeme ročně stovky účastníků bohoslužeb, aniž by se tím někdo pořádně zaobíral. Protože je nám to líto, zkoušíme něco změnit.
Mám za to, že chceme být na stopě stejného problému jako Ty:
Rozumím, že existuje falešná teologie kříže, kterou se dá ospravedlnit lidská ubohost, lenost, prostě něco nezdravého.
Považujeme ho ovšem zřejmě za daleko závažnější než Ty.

Co se týče Tvých otázek k našim pohnutkám a výstupům:
Jak o věcech mluvit, aby to bylo konstruktivní, aby to nebyl tunel na čce? Jaký mám motiv Vzejde z těch diskusí nějaké resumé- metoda? Jak s tím naložíme Proč každé hnutí, které to na počátku myslí tak dobře a má pocit prorockého pověření, se postupně vyvine v uzavřenou skupinu spřízněných duší…
Nemůžeme nabídnout nic jiného než upřímné vyznání, že nám opravdu nejde o vlastní prestiž (Petr Sláma není vůbec zaměstnancem církve, já už jsem "kariéru" udělal, dalších členové rovněž dobře vědí, že jim z toho nic "nekápne"), ale o pokus přispět k tomu, aby sbory naší ČCE byly co nejvýrazněji ostrůvky království Ukřižovaného a Vzkříšeného Ježíše.

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód