Odpověď na příspěvek: Re: bohoslužby? - Mejme rozum

Od: Anonym: Robert Mekiš <> ( --- )
Kdy: 17. 03. 2020 16:09
Předmět: Re: bohoslužby? - Mejme rozum

Šíření viru je prostá mechanika, jedná se o kapénkovou infekci, kterou infikovaná osoba emituje i pouhým dechem. V prostoru se šíří jako každý jiný aerosol. Jinými slovy, pokud cítíte něčí deodorant (či cigaretový odér) v místnosti nebo exterieru, třebas na vzdálenost pěti metrů, jste zároveň v perimetru potenciální nákazy. A to i v případě, že nemáte citlivý čich. Také záleží na proudění vzduchu.
Virus nepřestává kouzlem účinkovat, je-li v místnosti méně než 30 osob. Čelit nákaze modlitbou je v zásadě stejné, jako čelit požáru, povodni, lavině nebo gravitaci při skoku z chrámu. V zásadě je to snaha vynutit si na Bohu, aby změnil fyzikální pravidla, učinil zázrak. Pokud spadnete do vody, co uděláte? Začnete se modlit za záchranu anebo nejdříve zapojíte vlastní iniciativu a vyplavete na břeh?
Co se týče modelu přístupu Velké Británie, a tedy teoretické posílení celonárodní imunity metodou nekontrolovaného šíření, stačí se podívat jak úspěšně taková metoda fungovala u Inků. Jejich imunitní systém také čelil virové nákaze, se kterou se doposud nesetkal. Covid-19 je také pro organismus novinka, na kterou se teprve učí reagovat. V takovém případě se nemůže cíleně bránit, použije hrubou sílu. Jedním z faktorů, který člověka může zahubit, je i přehnaná imunitní reakce.
Pokud opravdu chcete zachovat bohoslužby, prostím využijte dostupné technologie. Možností jsou mraky. Od primitivního webcamu, přes polointeraktivní stream (Youtube, Twitch a jiné), až po komunitní audiovizuální komunikační systémy, jako je například Discord. Pokud takové technologie zvládnou ovládat děti na streamování her nebo internetové striptérky na přenos svých show, zvládnou to i vysokoškolsky vzdělaní kazatelé.
Beztak církev potřebuje nabídnout možnost účastnit se bohoslužby i lidem s postižením, nemocným či jinak od sboru odloučeným, kteří se nemohou na bohoslužbu fyzicky (pravidelně) dostavit. Současná pandemická situace nabízí ideální příležitost dát hlavy dohromady a takové nedostatky napravit. Řečeno s troškou ironie, posunout se z minulosti do současnosti a alespoň trochu se, jako církev, adaptovat.