Odpověď na příspěvek: Re: O krizi v církvi z pohledu obyčejné věřící

Od: Uživatel Evangnetu Tomas Cvrcek <>
Kdy: 09. 01. 2009 21:30
Předmět: Re: O krizi v církvi z pohledu obyčejné věřící

Ad stvoreni a vzkriseni: Predevsim bychom si nemeli nechat vnutit predstavu, ze bud se musi brat vsechno doslovne a nebo vsechno obrazne. Je to falesna dichotomie. Bible je cely soubor knih a obsahuje mnoho zanru a mnoho ruznych vypovedi. Nektere jsou obrazne a jine zase ne a nebo to muze bejt jeste slozitejsi. Podivejte se do Gal 4:21-28 (nebo tak nejak), jak Pavel pracuje s textem Genesis (byt se nejedna o prvni kapitolu). I jemu byste mohl polozit tuto otazku: jsou-li Saraj a Hagar allegoroumena, co pak vzkriseni?
A k personalnimu fondu: je-li vam "proti srsti chápat pastoraci jako návštěvu za účelem tahání peněz z těchto lidí", tak ma jednoducha rada je, abyste to tak nechapali. Ale pozadat o prispevek snad muzete, ne? Dotaz neni natlak. Co se asi tak muze stat? V nejhorsim vam reknou "nezlobte se, ale ted fakt nemuzu". Je ovsem problem, pokud byste hovor o financni situaci sboru se svymi cleny (i temi upoutanymi na luzko) brali jako "tahani penez z lidi". To jsem ostatne mel na mysli, kdyz jsem posledne psal o rezervach v pristupu k financim na sborove urovni (takze jsem evidentne zas tak mimo realitu nebyl): ze penize se berou skoro jak sprosty slovo! Ja myslim, ze kazdej myslici clovek (opet, vcetne tech invalidnich) chape, ze sbor nezije ze vzduchu, takze nechapu, proc by se kolem tohoto tematu melo chodit po spickach.
Jinak samozrejme, kdyz se nedostava financi, tak na to zadne prijemne jednoduche reseni neexistuje. Pouze ta slozita neprijemna: bud zvysit prijmy nebo snizit vydaje (vase touha osvobodit se od prispevku do personalniho fondu evidentne spada do te druhe kategorie), pripadne nejaka kombinace obojiho. Jiste, je to hrabeci rada, ale takhle na dalku pres internet clovek asi tezko muze nabidnout neco konkretnejsiho.
Tomas