Odpověď na příspěvek: Re: O krizi v církvi z pohledu obyčejné věřící

Od: Uživatel Evangnetu Tomas Cvrcek <>
Kdy: 09. 01. 2009 04:51
Předmět: Re: O krizi v církvi z pohledu obyčejné věřící

1. Ja chci za sebe dosvedcit, ze to byla prave ta liberalni teologie a vubec cela moderni biblistika, diky niz jsem nasel cestu k Pismu a ke Kristu. Proto mi nepripada ani nemastna ani neslana, ale naopak velmi VELMI slana a nosna, a to i v otazkach stvoreni a homosexuality. V jinem prispevku se tu docitam (prikladne k tomu stvoreni), ze "na to se lidé nejčastěji ptají, a my jim musíme umět dát zřetelnou a konzistentní odpověď" a ja jim teda davam zretelnou a konsistentni odpoved: ze Gen 1+2 je mytus (respektive dva myty), coz je specificky literarni zanr se svymi pravidly a zpusobem vypovedi (tusim, ze "stvoritelsky mytus" je snad dokonce religionisticky terminus technicus) a ze tak je treba k tomu pristupovat. Samozrejme, najdou se na svete asi taci, kteri ctou Gen 1 tak, ze stvoreni zacalo v pondeli 1. ledna roku 0 v 9 hodin rano a prvni vikendove volno pak tedy pripadlo na 7. ledna tehoz roku, ale uprimne, moc inteligentni mi takovej vyklad neprijde.
2. To jsem ani netusil, ze k misii je potreba "celocirkevni strategie". Tak ja nevim, jestli bych teda nemel s nejakym svedcenim pockat, nez se ustredni vybor nejak usnese… Vzdycky jsem si predstavoval misii jako vysledek nutkave touhy podelit se s bliznimi a prately o to, co uzasneho a velkolepeho se skrze viru udalo v mem zivote. Asi jako kdyz se clovek neodbytne potrebuje sverit priteli, ze se zamiloval. Na to snad neni potreba "celocirkevni strategie", nebo jo? A nebo: nestacilo by to Mt 28:19 jako celocirkevni strategie? Ja to asi vidim tak, ze bud je v cirkvi dost lidi, kteri zijou svou viru a tudiz budou svedcit, protoze "nemohou jinak, beda jim, kdyby nesvedcili" (parafrazuji R 9:16), a nebo takovi lide v nasi cirkvi nejsou a pak to zadnej uredni pripis od vrchnosti nevytrhne.
3. Ja nevim, jak to kde chodi, ale rikam si kdyz je ten prispevek znam na rok dopredu a kdyz uz sbor ma nejakou predstavu, jak jeho vydaje a prijmy behem roku vypadaj, tak snad nemuze bejt tak tezky veci trochu naplanovat, ne? Solidarita mezi sbory rozhodne musi bejt, ale muj pocit z CCE je ten, ze na ty sborovy urovni jsou jeste nejaky rezervy v oblasti zachazeni s penezma (tim myslim napriklad obeznamenost radovych clenu s financni situaci sboru a urcite zretelnejsi povedomi, ze prostredky NASEHO sboru musi primarne pochazet z NASICH kapes).
Tak jsem se vyblabolil a predavam stafetu.
Tomas

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód