Odpověď na příspěvek: Re: Větší odpovídání

Od: Uživatel Evangnetu Tomas Cvrcek <>
Kdy: 05. 12. 2008 04:04
Předmět: Re: Větší odpovídání

Ja bych se chtel rozhodne podepsat pod ten navrh odmitnout ten narok na statni penize. Mam k tomu jednu ciste prizemne praktickou poznamku.
Aby bylo jasno, odkud se na vec divam, mel bych se trochu predstavit. Druhym rokem pracuju jako assistant professor (ceskym ekvivalentem co do akademicke hodnosti by asi byl odborny asistent) na Clemson University v Jizni Karoline. Hlasim se tu ke spojenym metodistum (www.clemsonumc.org). Kazdy rok tu s rodinou travime devet mesicu, pak na leto (a obcas i na vanoce) jezdime do CR, kde se tedy ucastnim sboroveho zivota v CCE v Liberci. Clenem jsem tedy ve dvou sborech, svuj "desatek" prispivam v obou (tedy vlastne jsou to dva dvacatky). Protoze me zajimalo, jak to s tim financovani cirkve v USA chodi, nechal jsem se tu zvolit do financniho vyboru (na dvanact postu bylo jedenact kandidatu, takze to zase takovej problem nebyl).
Ty rozdily v zachazeni s penezma v cirkvi v USA a v CR jsou obrovsky, ale kdyz se nad tim blizeji zamyslim, tak a priori nevidim zadnej duvod, proc by ta americka metodisticka praxe alespon v nejakych hrubych rysech nemohla fungovat i v CCE. Napriklad, ted na podzim jsme samozrejme pripravovali rozpocet na rok 2009, cehoz soucasti je vysondovat od clenu financni prislib, kolik budou prispivat v pristim roce. Samozrejme jsme se strachovali, protoze je krize, burza za posledni rok klekla o vic nez padesat procent (coz primo umerne ovlivnuje vsechny duchodce, co maj individualni sporici ucet zainvestovanej na burze), propousti se, univerzita (nejvetsi mistni zamestnavatel) snizuje platy, mnoho lidi zapasi s hypotekou atd. Ale svete div se, po mesicni kampani byl vysledek ten, ze v souctu kongregace (o zhruba 900 clenech vc. deti a studentu) prislibila o tretinu vic penez nez loni (asi $600K).
Vsichni jsme byli docela prijemne prekvapeni. A kdyz nad tim premejslim, myslim, ze to neni tim, ze metodisti nebo americani jsou nejak zvlastni nebo neco na ten zpusob. Slo proste o to, ze pastyri cirkve (s podporou financniho komite z rad laictva) byli ochotni o ty penize na plno pozadat z kazatelny, predlozili clenum, jaka je tezka situace, vysvetlili, ze bez penez tezko bude sbor tezko nejak fungovat a vice nez jasne naznacili, ze vira vyzaduje obeti, v to pocitaje i ty financni. A evidentne to zafungovalo. Ja myslim, ze by to zafungovalo i v CCE. Proto si nemyslim, ze odmitani statnich penez je zelotstvi, vedouci k zapalovani zasob, je to proste spis urcity krok do neznama, takrka akt viry, ale (myslim) s rozumnou nadeji, ze neproslapneme naprazdno, a i s urcitym realistickym uvedomenim, ze holenkove-laici budou mit prave tolik cirkve, pro kolik se budou chtit obetovat (kdyz to trochu zjednodusim).
Zkratka myslim, ze v mem jihokarolinskem sboru se o financnich vecech kongregace mluvi mnohem otevreneji a mnohem vic bez obalu, nez v mem libereckem sboru CCE, a ten rozdil se projevuje i na financni situaci sboru. Je tento zvlastni ostych v CCE zpusoben prave tim, ze cleny CCE zase neni az tak potreba s zadostma o penize otravovat, protoze jsou tu statni penize? Nevim. Ale myslim, ze by bylo vhodno ten ostych setrast, ostatne penize nejsou sprosty slovo.
Tolik ma kratka zkusenost z druheho brehu Atlantiku. Snad jsem to nepretap.
Tomas C.

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód