Odpověď na příspěvek: poslední bod: Jak by vypadala církev, kdyby se zaměřovala na mladé rodiny

Od: Kazatel ČCE Tomáš Pavelka <>
Kdy: 16. 11. 2006 23:08
Předmět: poslední bod: Jak by vypadala církev, kdyby se zaměřovala na mladé rodiny

Poslední myšlenka, na kterou bych rád odpověděl, je: "Kdyby se církev zaměřovala zvláště na mladé rodiny, to by pak vypadala docela jinak." V otázce "zábavnosti" církve bych rád regoval na bratra faráře Vymětala a zahrnul i Vaše podněty.
Bytostně zaměřené na mladé rodiny i jednotlivce jsou zejména letniční a charismatické církve. Moji letniční přátelé, kterých si velmi vážím, považují právě nepřítomnost jiných generací za svou velkou bolest. Je trochu groteskni, že po čem jeden touží, k tomu má druhý despekt. Zaujalo mě, jaký je v mnoha katolických společenstích zájem o biblické hodiny - a duchovenstvem je to často zatím spíše trpěno. U nás naopak někdy zájem spíše klesá - i přes snahy duchovních. Přemýšliví letniční vidí v úzkém generačním zaměření velkou slabinu - my se tím směrem chceme vydat. Někdy mám dojem, jako by ve všech ostatních církvích toužili po něčem, co my máme a přehlížíme.
Jednogenerační, stejnorodá společenství, trpí vždy problémy. Vzpomeňme na dětské domovy, učňovská střediska, kasárna (mladí muži), domovy důchodců. Podobně dle mého působí i převažující důraz na nějakou generaci. Mladé rodiny - lidé v produktivním věku vůbec, jsou charakterističtí aktivitou, ctižádostí. To může vést ke střetům, k zápasu rodin. Proto je nutný vyvážený poměr hlasů - tak, aby jedni sloužili druhým. V každém těle je mnoho údů.
A jen krátce: Mysleme každý i na vlastní perspektivu v církvi: Chtělo by se nám zůstat ve společenství, které nás odsune stranou, až budeme "za zenitem"?

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód