Rok po tsunami připomene bohoslužba jejich oběti

Kazatel ČCE Filip Keller <>
Autorem textu je Karel Šimr.
(21.12.2005, rubrika: Oznámení)

Přesně rok po úderu ničivých vln tsunami si také v Praze připomenou více než 200 tisíc obětí této katastrofy. Ekumenickou bohoslužbu pořádají členové Psychosociálního intervenčního týmu ČR.

Výroční ekumenická bohoslužba se bude konat v pondělí 26. prosince od 16 hodin v evangelickém kostele U Klimenta v Klimentské ulici v Praze s mottem: „Přesně před rokem se pod námi zatřásl svět. Duše některých se chvějí dodnes. Připomeňme si to…“ Přesně rok po katastrofě tak chtějí členové církví a pracovníci humanitárních organizací i státní správy uctít památku obětí jedné z nejhorších přírodních katastrof a zároveň připomenout i vlnu vzájemné pomoci, kterou tsunami vyvolalo.

„Řada lidí se s následky katastrofy bude ještě dlouho vyrovnávat – zejména pozůstalí po mrtvých, ale i ostatní, kterých se událost dotkla jiným způsobem. Právě připomínka výročí je jedním ze způsobů, jak můžeme zasaženým dát najevo, že se nás všech toto neštěstí dotýká,“ říká evangelický farář Jiří Weinfurter, který bude bohoslužbě předsedat. Zamyšlení nad biblickými texty pak pronese Vojtěch Eliáš, římskokatolický kněz vyučující na Katolické teologické fakultě.

Už před časem přitom vyzval přípravný tým církevní veřejnost ke konání podobných vzpomínkových aktů i na jiných místech republiky. Za tím účelem připravil bohoslužebný pořad, který je aktualizovaný k dispozici zde: http://coena.edunix.cz/pripadnosti/ekumenicka_bohosluzba_k_vyroci_tsunami.pdf.

Akci organizují členové Psychosociálního intervenčního týmu ČR. Ten tvoří duchovní, psychologové a pracovníci humanitárních organizací, kteří se angažují v pomoci při neštěstích.

Po bohoslužbě bude následovat občerstvení s možností rozhovorů a doprovodným programem na přilehlé faře.