Ekumenická bohoslužba za oběti norských atentátů proběhne v pátek v katedrále

Správci Evangnetu <>
(27.7.2011, rubrika: Aktuality)

V pátek 29. července 2011 proběhne od 17.00 hodin v pražské katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha ekumenická bohoslužba za oběti útoků v Oslu a na ostrově Utoya. Bohoslužby se zúčastní pražský arcibiskup Dominik Duka, předseda Ekumenické rady církví v ČR Joel Ruml nebo zástupkyně norského velvyslance v ČR paní Tijana B. Nilsen a členové diplomatického sboru.

Cílem bohoslužby s podtitulem "Nedej se přemoci zlem, ale přemáhej zlo dobrem" je vyjádřit sounáležitost se všemi, kdo byli útoky v Norsku zasaženi, a vyjádřit uznání norskému národu za zvládání dopadů události a postoj k ní. Organizátoři chtějí spolu s příchozími hledat posilu k vytrvání v dobrém i tváří v tvář zlu mezi námi.

Na bohoslužbu je zvána široká veřejnost. Od 16.00 bude možné v katedrále zapálit svíčku a položit květiny za oběti masakru. Obřad bude v přímém přenosu přenášet také Česká televize na programu ČT24 a Český rozhlas 2 - Praha.

Bohoslužbu pořádají společným úsilím Arcibiskupství pražské, Ekumenická rada církví v ČR a Psychosociální intervenční tým ČR (PIT).

V pátek 22. července 2011 spáchal norský občan Anders Behring Breivik pumový atentát v Oslu a následně začal střílet do mladých lidí na ostrově Utöya. Jeho vraždění si vyžádalo téměř osm desítek mrtvých a mnoho zraněných.

K projevům solidarity se kromě státních představitelů a zástupců církví přidali svým prohlášením také duchovní, kteří jsou členy Psychosociálního intervenčního týmu. K otevřenému vyjádření solidarity a křesťanského postoje k události se na sociální síti Facebook připojilo už přes dvě stě občanů.

Kontaktní osoba za Psychosociální intervenční tým ČR:
Karel Šimr, koordinátor - 739 244 774