Rokycany nabízí místo kazatele

Kazatel ČCE Ondřej Pellar <>
(9.9.2009, rubrika: Oznámení)

Protože, jak je vidět z dalších charakteristik, jsme sbor tvořený převážně mladými, nebo mladě smýšlejícími lidmi, hledáme kazatele spíše mladého, nejlépe s rodinou a dětmi.

Vážení bratři a sestry - hledáme nového kazatele.

Termín uvolnění sboru - říjen 2009

Ke sboru:
Do kostela nás chodí pravidelně mezi 15 až 25, dalších asi tak 10 – 15 chodí občasně. Na vánoce a velikonoce bývá účast kolem 50 lidí. Velkou skupinou jsou manželské páry (kolem 30-40 let) s dětmi. Nedělní škola má v tuto chvíli asi 10 dětí, mládežníků je kolem 8, staršovstvo je 7 členné+farář. Co děláme - a docela to žije - je obsaženo na webových stránkách sboru. Organizujeme nový projekt spolupráce s okolními sbory - Poznej svého souseda.Dlouhodobě máme partnerství s Hořovicemi, byli jsme správci a posléze iniciátory vytvoření zde misijního místa. Máme úzký kontakt se sborem v Hemau-Beratzhausen v Bavorsku. Navštěvujeme se vzájemně alespoň 1x ročně. Není to formalita, po těch mnoha letech jde opravdu o přátelství. Dalším společným projektem s Bavorskem je projekt Schauplatz-Dějiště, projekt divadelních, tanečních a filmových workshopů pro mládež sociálně znevýhodněnou z nejrůznějších důvodů - tělesných, psychických, rasových, společenských. Cílem je podpořit tvůrčí potenciál, sebevědomí, umění uplatnit se ve společnosti, těchto mladých lidí. Sbor je zřizovatelem Střediska Diakonie Rokycany, které provozuje Nízkoprahové komunitní centrum, navštěvované především romskými dětmi a mládeží, Občanskou poradnu a Centrum podpory rodiny, zabývající se problémy rodin nejen v Rokycanech, ale i v širokém okolí. Kromě sborových a diakonických aktivit je snaha zapojit kostel a sbor do kulturního života města, což se v poslední době docela daří, včetně získávání kulturních grantů. Pravidelně pořádáme již asi 5 let výstavy v prostorách presbyterny (obrazy, fotografie). Pravidelně několik let pořádáme 2-3 adventní koncerty v kostele, letos jsme pořádali i koncerty během roku ve spolupráci s Městem Rokycany. Během roku bývají folkově rockové koncerty např. PPLP, Traband, Slávek Klecandr a jiní.

K budovám:
Disponujeme farou s bytem (30. léta 20. století, funkcionalismus) - průběžně udržovaným - na moderní rekonstrukci byt teprve čeká. Byt je t.č. dvojpodlažní, v prvním podlaží je kuchyň 20m2, obývák a pracovna 2x25 m2, pokojík 12m2, koupelna, toaleta, spižírna, prostorná chodba 12m2 a velká terasa nad modlitebnou, ve druhém podlaží pokoj s balkonem a 2 ložnice, sprcha a toaleta, část půdy a schodiště do třetího podlaží - archiv a půda. Chodba se schodištěm ale není přímo vytápěná. K dispozici je taky sklep a garáž. Farní zahrada je odpoledne ve všedních dnech docela exponovaná dětmi z nízkoprahu, ale dopoledne a o víkendu je volná i s venkovním grilem. Kostel je kulturní památkou - funkcionalismus, varhany letos projdou generální opravou. Není vytápěn a proto přes zimu využíváme modlitebnu ve sborovém domě. K dispozici je kuchyňka s místností pro děti a poměrně rozlehlá presbyterna. V budově fary, v suterénu, funguje nízkoprahový klub pro děti a mládež s vlastním vchodem ze zahrady. Rovněž je zde i jedna z kanceláří Střediska Diakonie, ostatní jsou nedaleko. Budova fary je kousek od centra města i nádraží vlakového a autobusového. Celý komplex čeká v příštím roce (jaro - léto 2010) rekonstrukce. Je nutné rekonstruovat inženýrské sítě, které jsou v havarijním stavu. Je podána žádost o financování této rekonstrukce na Rozvojový operační program - Jihozápadní Čechy. (Instituce podporující čerpání z fondů EU).

K hospodaření:
Do budovy se za posledních 8 let vložilo kolem 2 mil. na opravy - střechy, okapy, okna, nový kotel, regulace topení, odvodnění základů a pod. Farář by se tak nemusel soustřeďovat na hospodaření (spravujeme to vlastně sami), každý rok sám sbor do oprav vloží kolem 80-100 tis, příležitostně něčím přispěje i středisko Diakonie. Máme sehraný tým účetní + pokladní, schopné pracovat v podvojném účetnictví. Na repartice a odvody do personálního fondu máme, byť je to o prsa... či s menším zpožděním. Fara nabízí zázemí i Husitům a Adventistům, je z toho další příjem do sborové pokladny spolu s nájemným a podílem za energie od Diakonie. Z necírkevních institucí je nájemcem i Filmový klub Rokycany.

K městu a okolí:
Rokycany mají 14000 obyvatel. Ve městě je běžná obslužnost, několik supermarketů (Kaufland, Penny, Lidl, Billa, Albert, Norma), pro děti a mládež slušné zázemí pro volný čas (ZUŠ, DDM, sportovní a skautské oddíly...), ve městě jsou tři ZŠ, gymnázium vč. víceletého, SOU a střední odborná škola. V Plzni toho je mnohem více včetně Západočeské university a je to dobře dostupné na dojíždění. Funguje tu kino, divadla jsou v Plzni (15 min autem). Přímo ve městě je taky nemocnice a pěkná porodnice, tři zdravotní střediska, 3 lékárny. K dispozici je aquapark, letní koupaliště s brouzdalištěm, tenisové kurty, fotbalový stadion, knihovna, muzeum, pár dobrých restaurací, diskotéka, atd. V nejbližším okolí ZOO, multiplex, zámek Kozel, hrad Radyně, Západočeské muzeum, Plzeňský pivovar, řeka Berounka - super pro vodáky.... Prostě, s volným časem není potíž.

Ke spojení:
Do Prahy je to 1h20minut vlakem (až na Hl.n.) spojení 2x za hodinu, bus nejezdí tak často (dálnice nás trochu odřízla), z Plzně každých 30 minut, spojení do Plzně bus i vlak dosti často, 15-20 minut cesty.

Koho poptáváme
  • Člověka, který je otevřený, nebude proti nejrůznějším (třeba i zcela atypickým) cestám evangelizace a chce být raději s lidmi než jenom s knihami.
  • Člověka, který bude schopen motivovat, iniciovat.
  • Člověka vnímavého, konsenzuálního a schopného reakce k potřebám nejenom farníků; přílivu nových duší je potřeba i pro zdravou konfrontaci zájmů a potřeb.

Za staršovstvo sboru
    Václava Gutová, kurátorka