V Česku vyjádří solidaritu po pádu letadla bohoslužbou

Správci Evangnetu <>
Autorem textu je Karel Šimr.
(7.6.2009, rubrika: Oznámení)

V pondělí 8. 6. 2009, týden po havárii airbusu s 228 lidmi na palubě, proběhne v Praze ekumenická bohoslužba. Pořádá ji Psychosociální intervenční tým ČR ve spolupráci s Ekumenickou radou církví a českou pobočkou Air France.

Bohoslužba nazvaná slovy žalmu Proč jsme tak daleko od naší záchrany? začne v 19,30 v pražském kostele u Martina ve zdi (Martinská 8). Uskuteční se týden po tom, co celý svět obletěla neblahá zpráva o zmizení a pravděpodobném zřícení letadla společnosti Air France nad Atlantikem.

Pořadatelé chtějí vyjádřit sounáležitost s lidmi, kteří marně čekali na své blízké, a solidaritu napříč kontinenty a událostmi. Duchovní několika církví budou společně s účastníky bohoslužby prosit za vysvobození z úzkostí a nalezení míru. Mezinárodní rozměr neštěstí podtrhne i účast zahraničních hudebníků.

„Neštěstí, které nemá jasné místo, jasný čas, jasné mrtvé, patří – z hlediska vyrovnávání se - k nejtěžším a cesta ke smíření bývá dlouhá. Bohoslužba může pro pozůstalé, pro lidi s podobnou zkušeností i pro nás pro všechny být jedním z pevných bodů v prostoru nejistot,“ říká psycholožka a členka PITu Bohumila Baštecká.

Psychosociální intervenční tým ČR (PIT) je mezioborové uskupení lidí, kteří se zabývají na komunitu orientovanou pomocí po neštěstích.

Karel Šimr
koordinátor Psychosociálního intervenčního týmu ČR
mobil 739 244 774, mail koordinátor@pit-cr.info
web http://pit-cr.info

Upozornění pro média: V kostele během bohoslužby bude možné fotografovat i natáčet. Nejvhodnější k tomuto účelu bude vstupní část a symbolický úkon, který proběhne v druhé půli bohoslužby. Pořadatelé naopak prosí o zachování ticha a klidu zejména při modlitbách a biblických čteních.