Školení dobrovolníků humanitární pomoci

Diakonie ČCE <>
(13.10.2008, rubrika: Oznámení)

Diakonie Českobratrské církve evangelické (diakoniecce.cz) pořádá ve dnech 17. - 19.10. 2008 školení dobrovolníků humanitární pomoci a vedoucích jejich týmů. Místem konání je Tábor J. A. Komenského v Bělči nad Orlicí a vše se uskuteční díky finančních podpoře Ministerstva vnitra ČR.

Cílem tohoto školení je komplexní preventivní příprava dobrovolníků na nasazení po mimořádných událostech, jako jsou např. povodně, v postižených oblastech v čase, kdy opadne voda. Mezi největší úkoly práce dobrovolníků v tomto období patří zpravidla vyklízení zatopených domů, otloukání omítky a vysoušení v postižených objektech. Je to období velmi těžké a vypjaté nejen pro postižené, ale také pro ty, kteří jim pomáhají. Na to musejí být dobrovolníci a jejich koordinátoři dobře připraveni.

„Školit dobrovolníky jsme začali po velkých povodních v roce 2002,“ říká koordinátora humanitární pomoci z Diakonie českobratrské církve evangelické Mgr. Olga Mutlová. „Za šest let jsem vyškolili přes 100 dobrovolníků. Jejich pomoci jsem pak mohli využít při povodních v roce 2006, kdy například v Olomouci pomáhali dobrovolníci vyklízet zatopené sklepy, odklízet bláto, odčerpávat vodu apod.“, uzavírá.

Školení má část teoretickou jako např. seznámení s fungováním Integrovaného záchranného systému v ČR, biblické aspekty humanitární pomoci, komunikaci, týmovou spolupráci, skupinovou dynamiku, řešení konfliktů, bezpečnost práce při poskytování humanitární pomoci a školení řidičů referentských vozidel. V praktické části přijde řada na obsluhu elektrocentrály, práci s elektrickým kladivem a jinou technikou, „jízdu zručnosti“ mikrobusem Ford Transit s vlekem, dlouhým bezmála 5 metrů. Školení bude prokládáno tématickými a zábavnými hrami. Nebude však chybět také nedělní „polní“ bohoslužba.

Školení je zdarma a mohou se jej zúčastnit lidé starší 16 let. Pro zájemce je možnost cvičné jízdy mikrobusem 17.10. 2008 již od 17.00 hod.

Příloha [1]: Tisková zpráva k tisku <skoleni_dobrovolniku.doc> (196.0 KB)