Letní kurz pro varhaníky

(29.3.2008, rubrika: Oznámení)

Od 30.6-4.7.2008 pořádáme intensivní kurz ve středisku Sola Gratia v Bystřici pod Hostýnem, na který se mohou přihlásit varhaníci a hráči na klávesové nástroje z našich sborů. Zájemci o tento kurz nechť se písemně přihlašují co nejdříve.

Kurz je otevřen především zkušenějším varhaníkům, kteří touží po zkvalitnění své hry, po rozšíření svého dosavadního repertoáru a uvítali by změnu svého stylu hry při doprovázení bohoslužebného zpěvu. Přijímáme pouze 12 účastníků.

Na tomto kurzu bude více praxe než teorie. Pro uchazeče máme připravené úkoly, které budou samostatně vypracovávat u klavíru v prostorách místní ZUŠ, aby pak konečné výsledky, které přednesou na velkých varhanách na Konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži a na sv. Hostýně, byly co možná nejlepší.

Pro odpolední a večerní program máme připravené dílny a semináře, zaměřené na varhanní bohoslužebnou hru v naší církvi: jednoduché volné varhanní kusy bez pedálu, vhodné pro různé typy bohoslužeb (preludia, postludia, kratší fugy, skladby meditativního charakteru, slavnostní kusy, pohřební hudba), chorálové předehry a intonace k vybraným písním, hra z chorálníku (s pedálem i bez pedálu) - tento bod si uchazeči připraví doma (seznam vybraných písní obdrží uchazeči v tzv. 2. dopisu poté, co se přihlásí na kurz) , nácvik a stylový přednes nových "rytmických" písní z dodatku EZ (styl sacro-pop, jazz, folk, atd.), snadné skladby popově-jazzového charakteru, vhodné k bohoslužebnému užití (i taková hudba může kvalitně splňovat svou úlohu v církvi), "píseň jako malá partita" delší píseň dobře vyzní, když se jednotlivé sloky odlišně hudebně "inscenují"; píseň získá na kráse, když je zpívaná pestrým a zajímavým doprovodem (melodie v různých hlasech, rytmizace vedlejších hlasů, hudební výplň pauz, používání chromatiky, kolorování melodie, atd.), prezentace jednoduchých improvizačních forem, "jak správně cvičit?" - rychlá četba not, dobrý prstoklad, smysluplné postupy, jihoněmecká barokní varhanní škola, bude také nějaký volný čas na relaxování, procházky, zmrzlinu, pivo, atd. Ubytování (4 noclehy) i stravování (2 dny plná penze, 1 den polopenze a snídaně na poslední den kurzu) budeme mít zajištěné v Sola Gratia.

V den příjezdu nebude objednaná večeře. Tento kurz bude částečně finančně podporován Spolkem evangelických církevních hudebníků z Německa (VeM), což podstatně sníží poplatek kurzu, který tentokrát bude ve výši 1.000 Kč / osoba. Platí se až na místě. Za tuto platbu každý uchazeč obdrží písemné potvrzení, které může předložit ve svém sboru k případnému proplacení výdajů, spojených s tímto kurzem (poplatek kurzu a cestovné).

Zahájení kurzu je naplánováno na 17:00 hod. dne 30. 6. 2008. Zakončení kurzu bude po snídani v poslední den kurzu. Odhlásit se z kurzu je možné jen z velmi závažných důvodů (nebo poslat na kurz náhradníka). Nelze se přihlásit jenom na část kurzu! Zájemci o tento kurz nechť se písemně přihlašují co nejdříve e-mailem na cckantor@srcce.cz nebo poštou na adresu:
Ladislav Moravetz
Na Chaloupkách 172
768 72 Chvalčov.

V přihlášce ať nechybí jméno, příjmení, sbor, adresa, telefon (příp. mobil), preference vegetariánské / masité stravy a stručný popis dosavadní praxe ve sboru. Byť tento kurz by měl vést ke zlepšení úrovně našich dobrovolných církevních muzikantů, není třeba mít z něho žádné obavy, trému, strach, nespavost, pocit marnosti, apod. Naším přáním je, aby uchazeči kurzu se do svých sborů vraceli s pocitem, že varhanická služba ve sboru je krásný a kreativní úkol. Víra je úžasný dar a hudba také. Obojí když se spojí, tak to baví! My se na toto školení již teď těšíme.
Lektoři kurzu: Prof. Ester Moravetzová a Ladislav Moravetz, celocírkevní kantor ČCE (tel. 573 378 607, 737 506 119).