Poděkování olešnických za podporu ve veřejném hlasování a pár slov o tom, jak soutěž skončila

Kazatel ČCE Jan Plecháček <>
Autorem textu je FS ČCE v Olešnici.
(27.2.2008, rubrika: Aktuality)


Chcete vědět, jak dopadl Farní sbor v Olešnici v soutěži o nejlépe opravenou památku Jihomoravského kraje? Článek o účasti olešnických v této soutěži probudil velkou a zapálenou diskuzi. Přečtěte si poděkování olešnických za podporu i zprávu o dramatickém závěru soutěže a také o tom, proč se olešnický sbor vzdal odměny, kterou v soutěži získal.

Milí přátelé,


chtěla bych jménem olešnického sboru poděkovat všem, kdo nás podpořili ve veřejném hlasování v rámci soutěže o nejlépe opravenou památku Jihomoravského kraje. Vážíme se Vaší solidarity, zájmu, pomoci. Vážíme si také všech, kdo se našeho sboru zastali v diskusi, která se na Evangnetu kolem soutěže rozpoutala - a neprávem nás obviňovala z manipulace a podvodů. Nicméně ukázalo se, že některé námitky proti pravidlům soutěže a způsobu hlasování byly oprávněné...


Soutěž 15. února skončila a my jsme podle výsledků internetového hlasování obsadili 2. místo, které je spojeno s odměnou 100.000,- Kč. Za normálních podmínek bychom z toho měli velikou radost. Bohužel, v závěru soutěže se kdosi naboural do hlasování a manipuloval s hlasy. Dokázal tak, že hlasování není ochráněno před podvody a celé dosavadní hlasování, i všechny hlasy získané v souladu s pravidly, znevážil a zpochybnil. Olešnice (jak prostřednictvím pana starosty, tak prostřednictvím Farního sboru) se od podvodných nočních hlasů okamžitě distancovala. Vývojem soutěže se zabývala také media (zprávy z regionů). Očekávali jsme, že Jihomoravský kraj soutěž - z důvodů podvodů v hlasování - zruší. Ale, prozatím (jak vyplynulo z reportáže Regionálních televizních zpráv) tak neučinil. To by znamenalo, že bychom měli obdržet - na základě pochybných hlasů - odměnu za 2. místo, tedy 100.000,- Kč.

AVŠAK, ačkoliv bychom je velmi potřebovali na opravu varhan, ačkoliv jsme nepodváděli, ačkoliv jsme si po celou dobu hlasování vedli dobře a drželi se na prvních pozicích, staršovstvo jednohlasně rozhodlo, že se případné odměny vzdáme. Je nám to líto a mrzí nás také, že celé naše-vaše hlasovací úsilí bylo zbytečné, ale jsme přesvědčeni, že odmítnutí případné výhry je v této situaci jediné možné řešení.


Prozatím nemáme žádné oficiální informace o tom, jak vyhlašovatel soutěže celou situaci vyřeší. Svým stanoviskem se chceme distancovat od podvodu a očistit tak naše jméno, které ten, kdo s hlasy manipuloval znevážil. Pro informaci přikládáme oba dopisy, které jsme zaslali vyhlašovateli soutěže.


Ještě jednou VŠEM díky za hlas a podporu. A omlouváme se, pokud jsme snad někoho z našich "fanoušků" naším postojem k výsledkům soutěže, zklamali.


Za olešnické farářka Olina Smrčková




PRVNÍ DOPIS - distance od nočního nárůstu hlasů (odesláno 12.2.2008):


Vážený pane Letocho, vážená komise,


píšu Vám, abych se za FS ČCE v Olešnici na Moravě distancovala od zřejmě podvodného nárůstu téměř 8.000 hlasů pro Evangelický kostel během noci z 11.na 12. února 2008.


Soutěž o nejlépe opravenou památku Jihomoravského kraje v roce 2007, kterou Jihomoravský kraj poprvé vyhlásil, jsem vnímala pozitivně a osobně jsem ji přijímala skutečně jako motivaci k další péči o kulturní památku (konkrétně evangelický kostel), kterou FS ČCE vlastní. Jakmile odborná komise 15. ledna zveřejnila na internetu vybraných 15 památek, snažila jsem se o soutěži informovat co nejširší okruh svých přátel a známých a zvýšit tak možnost podpory pro Olešnici. O soutěži jsem informovala také širší evangelickou veřejnost prostřednictvím webových stránek (www.evangnet.cz), kde jsem zveřejnila článek o opravě evangelického kostela v Olešnici a informaci o soutěži s prosbou o PŘÍPADNOU podporu.

Již na Evangnetu se kolem soutěže (jejích pravidel a způsobu hlasování) rozpoutala bouřlivá diskuse. Vyvolal ji student dějin umění Martin Šanda, který některé ze svých kritických připomínek zaslal také na adresu vyhlašovatele soutěže, tedy Jihomoravskému kraji. Kritizoval jednak skutečnost, že laická veřejnost nemůže odborně podsoudit NEJLÉPE opravenou památku (tedy nešťastný název soutěže) a jednak možnost podvodů při hlasování (v diskusi jako podvod a manipulaci označoval dokonce již samo šíření informace o soutěži s prosbou o případnou podporu).

Proto jsem začala průběh soutěže více sledovat. Olešnice se od počátku držela v popředí a hlasy jí přibývaly po celou dobu; postupně a více méně rovnoměrně. Avšak během noci z 11 na 12. února se počet hlasů navýšil o téměř 8.000 hlasů, což považuji za zásah zvenčí; ...za znevážení celého našeho dosavadního úsilí letigimním způsobem získávat hlasy a za zneužití našeho jména. Farní sbor ČCE v Olešnici, který je vlastníkem památky, naši členové i sympatizanci z širších řad ČCE k tomuto navýšení nedali žádný impuls a jsme nemile překvapeni, že se někdo může do průběhu "našeho" hlasování takto nabourat a celé ho takto zpochybnit a znevážit. Nechci hodnotit, jakým způsobem narůstaly hlasy po stovkách a poté dokonce po tisících jiným památkám, ale chci se bránit proti tomu, aby tak někdo nakládal s námi. Od počátku soutěžíme v souladu s pravidly a odmítáme tento noční dopping, který nám kdosi přisypal do hlasů.


Oprava věže Evangelického kostela v Olešnici na Moravě byla pro náš sbor náročným úkolem. Opravu se, díky dotacím JMK a MKČR, díky podpoře ČCE a zástupců evangelických církví v Německu a Švýcarsku, díky štědrosti jednotlivých dárců... a díky kvalitní práci firem, podařilo zdárně, v souladu s požadavky památkářů a zákony, realizovat. Měli jsme z opravy čistou radost a tu si chceme uchovat.


Samozřejmě jsme si přáli v soutěži zabodovat a získat tak odměnu (na opravu varhan - tedy zcela v souladu se samotnou intencí soutěže: pečovat o památky), ale lze ještě mluvit o soutěži a jejím čistém průběhu, když jsme takto zneužiti a nemůžeme se nijak bránit proti zásahům zvenčí, které si nikdo z nás nepřál?


Olga Smrčková, farářka FS ČCE v Olešnici na Moravě




Druhý dopis: stanovisko FS ČCE vůči soutěži, vzdání se odměny (odesláno 25.2.2008):


Vážený pane Letocho, vážená komise,


podle počtu hlasů z veřejného hlasování na internetu jsme se v Soutěži o nejlépe opravenou památku JMK umístili na druhém místě a měli bychom v případě, že vyhlašovatel soutěž nezruší (jak to vyplynulo z reportáže vysílané 16. února v pořadu Týden v regionech na ČT 1)obdržet odměnu 100.000,- Kč. Přestože bychom tyto peníze za jiných okolností velice vítali a potřebovali, v situaci, kdy bylo evidentně zneužito hlasování a vítězným třem památkám (a tedy bohužel i nám) přibyly hlasy podvodem, se musíme případné odměny bohužel vzdát. Jako církev nemůžeme přijmout peníze, na kterých lpí stín podvodu, byť jsme se ho my sami nedopustili. Je nám to moc líto, i proto, že jsme si od počátku v soutěži vedli dobře a zásahy zvenčí do hlasování nás nejvíce poškodily.


Doufali jsme, že kraj soutěž zruší, protože byla zneužita a po podvodných nočních hrách neznámého vtipálka se ukázalo, že s hlasy bylo během soutěže možné nekontrolovatelně manipulovat. Argument, že podle grafu, který sledoval průběh hlasování, byly na prvních třech místech před nočním několikatisícovým nárůstem hlasů, stejné památky jako po něm, bohužel nijak nevyvrací podezření, zda k podobným (méně nápadným nárůstům hlasů) nemohlo docházet vícekrát. Již dříve totiž došlo k několikstovkovým nárůstům hlasů během jediné noci, které zamíchaly pořadím památek a mohly vést ke ztrátě motivace dále soutěžit. Navíc ignorování těchto nočních podvodných zásahů neumožňuje rehabilitaci jména památek, kterým byly takto hlasy dány.


Soutěž, ačkoliv byla zneužita, splnila jistě svůj záměr: zvýšit informovatnost a zájem veřejnosti o památky. Avšak v případě, že mají být na základě podvodného rozvržení hlasů rozdělovány nemalé finanční odměny, stává se soutěž nespravedlivou a duchu soutěžení se vysmívá.

Ve zmiňované reportáži také zaznělo, že všechny vybrané památky by si zasloužily odměnu. Nebylo by tedy v současné situaci lepší přiznat si, že se soutěž vymkla z rukou a peníze určené na ocenění třech "nejlepších" rozdělit spravedlivě mezi všech 15 památek?


Prosím, neberte tento dopis jako nevděk nebo moralizování.


Jménem staršovstva FS ČCE v Olešnici na Moravě farářka Olga Smrčková



  • 4 komentáře
  • Původní autor: FS ČCE v Olešnici
  • poslední změna: 27.02.2008 17.41